شاید مصرف هر چیزی در حد اعتدالش خوب و لذت بخش هم باشه، اما وقتی که براتون تبدیل به یه عادت شه به اون معتاد میشین و دیگه خلاصی از اون براتون سخت هستش. الکل یکی از چیزهاییه که اعتیاد آوره. پس در این راهنما شما رو با مشکلات منفی نوشیدن الکل آشنا می کنیم و با امید به اینکه انگیزه کافی واسه قطع مصرف اونو براتون بسازه.

  1. مشکلات الکل واسه سلامت قلب

مصرف الکل باعث می شه تا خون شما در نقاط مختلفی از بدنتون لخته شه. وقتی که این لختها با جریان خون به سمت قلبتون حرکت کنن، می تونن بدون این دست اون دست کردن باعث توقف انجام داد قلب شن. این اتفاق می تونه کشنده بوده و یا باعث ایست قلبی شدیدی شه. جدای از این، رشته های عصبی و عروق وصل به قلب هم از این اتفاق اثر منفی برداشت کرده که منتهی به مرگ زودرس می شن.

  1. الکل و مشکل حافظه

کوچیک شدن مغز به اندازه خیلی ناچیزی در هر ۱۰ سال اتفاقی طبیعیه، اما وقتی که شخصی شروع به نوشیدن به شکل همیشگی کنه، الکل از راه کوچیک کردن بعضی از سلولای عصبی مهم مغز قبل از موعد مقرر، مانع کار اونا شده، و در نتیجه در کوتاه مدت باعث از دست دادن حافظه دراز مدت می شه.

جدای از این، می تونه دائم به سلولای مغزی خاصی که به شخص واسه انجام کارای روزمره اش مثل راه رفتن، غذا خوردن یا حتی تلفن کردن کمک می کنه آسیب برسونه. درمان اینجور مریضایی از نظر پزشکی کار بسیار سختیه. این مریضی زوال عقل یا همون جنون نامیده می شه!

  1. مضرات الکل واسه فشار خون

مصرف الکل به طور منظم می تونه باعث مشکل در کارکرد سیستم عصبی که وظیفه مراقبت از فشار خون شما رو داره شه. با در نظر گرفتن این موضوع، فشار خون شما زیاد شده و باعث بوجود اومدن مشکلاتی در کلیه و قلب شما می شه. افزایش یهویی فشار خون حتی در بعضی موارد می تونه باعث مرگ شه!

مشکلات نوشیدن الکل واسه بدن

  1. الکل و شکلای جور واجور سرطان

خانمایی که خیلی الکل می خورن در برابر دچار شدن به سرطان سینه و شکلای جور واجور دیگه سرطان هستن. الکل باعث می شه سلولای سالم و نوین واسه مقابله با سلولای سرطانی تولید نشن. این آسیب هم اینکه از بیماریای مقاربتی مثل ایدز هم دعوت بعمل می آورد!

  1. الکل می تونه باعث کم آبی شدید شه

یکی از خواص الکل اینه که باعث بی آب کردن انداما می شه. اشخاصی که خیلی الکل می خورن آب کمتری در بدن خود دارن. این اتفاق روی بزرگترین عضو بدن که پوست باشه، اثر مستقیم گذاشته و نهایتان اونو دچار عفونت و دیگه بیماریای پوستی می کنه. اگه شخصی که مصرف الکل بالایی داره، در طول روز آب کافی بخوره، بدنش می تونه به طور کاملً بی آب شده و ایشون رو به کما ببره!

  1. الکل و چاقی

وقتی که شروع به مصرف الکل می کنین وزن خود رو چک کنین. الکل می تونه وزن شما رو فوق العاده زیاد کنه! الکل کالُری فراوون و البته ارزش غذایی صفر داره. کسائی که خیلی می خورن، غذای سالم هم نمی خورن، چون که از اونجایی که الکل کالُری بدن رو جفت و جور کرده احساس سیری می کنن. پس مصرف بیشتر از اندازه الکل به بدن اجازه نمی ده تا مواد مغذی سالم رو دریافت کنه، پس ساختار بدن ضعیف کردن می شه.

  1. الکل و افسردگی

الکل، با سرعت خیلی کمی شروع به اثر گزاری روی مغز می کنه. اگه شما خیلی بخورین، شایدً راه رفتن، صحبت کردن و کارای دیگه براتون سخت می شه. کم کم این اتفاقات به افسردگی هم میرسه. وقتی که غرق در افسردگی خود شدید، درون یه دور باطل گیر خواهید افتاد. شما تلاش می کنین تا بیشتر بخورین بلکه از افسردگی رهایی یابید!

.

منبع : fitnessmagazine.ir