andropause

آندروپوز یا یائسگی در مردان یه روند طبی سالمندی و یه موقعیت فیزیکی مثل یائسگی در زنان است که در سن ۴۵ سالگی به بعد بروز می کنه.

علاوه بر روند طبیعی سالخوردگی و افزایش سن عواملی مثل بعضی از مریضی های قلبی، استفاده دراز مدت از بعضی داروها، افسردگی، چاقی که بر تولید هورمون تستسترون تاثیر دارن می تونن شروع کننده زودرس آندروپوز باشن.

در تاریخ پزشکی همیشه سخنانی در مورد یائسگی مردان میانسال یافت می شه و اولین بار لفظ آندروپوز به وسیله اچ هالفورد(۱۸۱۳) و بعد به وسیله ای وارنر(۱۹۳۰) مطرح گشت و بیان شد تعدادی از مردان یه دروه یائسگی مثل اون چه در زنونه با یه شدت کمتر ولی با موندگاری بیشتر رو تجربه می کنن.

در این مورد تئوریایی مثل تئوری بیولوژیکی و تئوری روانی – اجتماعی مطرح گشت که به ترتیب بیان می دارن که تغییرات فیزیکی در مقدار هورمون های مترشحه بدن نقش دارن و سیستم روانی – اجتماعی و فشارهای روانی ایجاد کننده آندروپوز هستن.

عللی مثل از دست دادن اشتیاق به کار مانند اخراج از کار، تغییرات یهویی در همسر، از دست دادن فرصت های مناسب در زندگی و ناتوانی جسمی اثبات کننده این تئوری هستن.

تفاوتای یائسگی در مردان و زنان:

* یائسگی در زنان به دلیل کاهش تولید هورمون استروژنه در حالی که در مردان به دلیل کاهش تولید هورمون تستسترونه.

* بر خلاف خانوم ها، مردان علایم مشخص مثل کاهش یا قطع قاعدگی ندارن که ورود اونا رو به این مرحله نشون بده.

* زنان در این دوره باروری خود رو به طور کامل از دست می بدن در حالی که مردان هیچوقت باروری خود رو به طور کامل درزمان آندروپوز از دست نمی بدن.

* تولید هورمون کم می شه ولی هیچوقت قطع نمی شه؛ گر چه ممکنه از اندازه موفقیت باروری کم بشه ولی با تولید اسپرم هم اونقدر به فرد اجازه داده می شه فرزندان سالمی رو حتی در دهه ۸۰ زندگی داشته باشن.

علائم آندروپوز

با افزایش سن و کاهش کم کم هورمون تستسترون یه سری از تغییرات جسمی و روانی با عنوان سندرم پادام (PADAM Partial Androgen Deficit disorder in Ageing Men ) در بدن روی می دهد.

اصلی ترین علامت آندروپوز خستگی و بی حوصلگی است. افسردگی، خشم، افزایش تحریک پذیری و کاهش فعالیت جنسی از مهمترین علایم اون هستش.

طوری که ۸۰ درصد مردان، مشکل کاهش تمایلات جنسی دارن. از دیگر علایم می توان به تغییر در اندام ها و کاهش توده ماهیچه ای بدن، گرگرفتگی، کاهش لذت از زندگی، کاهش حافظه و سطح کارآیی، تکرار ادرار به خصوص در شب، یبوست، کاهش قد، ریزش مو و وجود دردهای استخوانی اشاره کرد.

نقش تستسترون در بدن:

همونجوریکه بیان شد دلیل اصلی بروز آندروپوز کاهش سطح تستسترون در بدنه.

تستسترون در بدن مسئول دو نقش اساسیه:

۱- مسئول توانایی کارکرد جنسی مردان مثل تولید و آزادسازی اسپرم، داشتن رفتار جنسی نرمال و شروع فعالیت جنسی.

۲- ویژگی های جنسی ثانویه مانند توده ماهیچه ای بدن، موهای بدن، بم شدن صدا و حالت بدن.

بر همین پایه می توان گفت که کیفیت ژنتیکی اسپرم با افزایش سن کاهش می یابد و حتی در درمان های تلقیح داخل رحمی مورد استفاده در نازایی، اندازه زمان لازم واسه رسیدن به یه حاملگی با افزایش سن به طور قابل توجه ای کاهش می یابد.

اینم بگیم تستسترون در بدن به دو حالت آزاد و وصل به گلوبولین یافت می شه.

رابطه بین هورمون استروژن و آندروپوز:

هورمون استروژن یه جور هورمون جنسی زنونه س که در دوران یائسگی زنان کم میشه. تولید استروژن به مقدار کم در ساختار هورمونی بدن مردان، طبیعیه؛ اون طور که زنان هم تولید کمی از تستسترون در بدن خود دارن.

بدن مردان می تونه بخشی معینی از هورمون تستسترون رو به استروژن تبدیل کنه و این وسط از آنزیم آروماتاز کمک می گیرد.

استروژن واسه مغز مردان بسیار سودمنده و هر چی قدر مرد پیرتر می شه تولید این آنزیم بالاتر می رود ولی اگه سطح هورمون استروژن غیر قابل کنترل شه با اثرات مردونه هورمون تستسترون رقابت می کنه.

جالبه بدونین استروژن شدیدا اثر تستسترون رو کاهش می دهد و این عامل باعث افزایش خطر حمله قلبی و افزایش رشد سلولای پروستات می شه.

چاقی و آندروپوز:

در خیلی از موارد، چاقی به خصوص در قسمت های شکمی به نبود تعادل هورمون های مردونه نسبت داده شده. سلول های چربی شامل تعداد زیادی آنزیم آروماتاز و استروژن هستن که در چربی تولید و ذخیره شده ان؛ سلول های چربی آنزیم آروماتاز رو سنتنر کرده که دلیل تغییر هورمون های مردونه به استروژن می شه. پس افزایش چربی دلیل می شه سطح هورمون استروژن افزایش یابد.

تهدیدات زندگی مشترک در دوران آندروپوز:

* انجام کارای خطرناک و بزرگ نمایی آمیز به وسیله مرد تا بتونه مردونگی اش رو به خودش ثابت کنه.

* مرد ممکنه دپرس، دچار شک و دودلی و دلسردی و ناامیدی در زندگی شه.

* ممکنه به طور موقت به دلیل شرایط مهم انگاشته شه و این حالت می تونه فرد رو به سمت خیانت در زندگی بفرسته.

* طلاق

درمان آندروپوز:

آندروپوز مثل یائسگی زنان دارای درمانه اما متفاوت.

این درمان ها عبارت هستن از:

درمان جایگزینی با هورمون تستسترون(TRT)، به کار گیری تولیدات گیاهی، رژیم غذایی مناسب، پشتیبانی های روحی از طرف خونواده و داشتن خواب کافی و فعالیت های ورزشی منظم.

درمان جایگزینی با هورمون تستسترون(Testosterone Replacement Therapy):

TRT از ابتدایی ترین درمانا در آندروپوزه و هدف اون برگردوندن سطح تستسترون به مقدار طبیعیه.

این درمان تاثیر بالایی داشته و از علایم آندروپوز شدیدا می کاهد. TRT به اشکال تزریقی، خوراکی و شکلای جور واجور ژل کاربرد داره و در کل می توان گفت علاوه بر داشتن اثر محافظتی روی مریضی های قلبی، دیابت و کنه ذهنی می تونه میل جنسی رو زیاد کرده، قوای بدنی رو بهتر کرده و قدرت ماهیچه ای رو زیاد کنه.

تولیدات گیاهی:

طبق تحقیقات انجام شده تولیدات گیاهی سطح تستسترون آزاد خون رو زیاد کرده و باعث ثبات اون می شن؛ در نتیجه از علایم آندروپوز می کاهند.

هم اینکه این موارد به بدن کمک می کنن خود تولید طبیعی داشته باشه بدون این که احتیاجی به جایگزینی با

منبع : tebyan.net