مام- ماما واسه پوست ضرر دارن؟

ماما واسه پوست ضرر دارن؟

ماما از محصولایی هستن که فروش اونا در تابستون بیشتر می شه. دکتر محمدجواد ناظمی، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره این محصولای بهداشتی( مام ،دئودورانت و …)، توضیحای جالبی دارن که خوندنش خالی از لطف نیس…..

▪ آقای دکتر! دئودورانتا و ضدعرقا و به خصوص ماما در تابستون زیاد استفاده می شن. چیجوری این مواد می تونن از ایجاد بوی بد پیشگیری کنن؟

ـ همه آدمای سالم به درجه های متفاوتی عرق می کنن؛ چون که ترشح عرق ضمن تنظیم درجه گرما بدن، خواص به درد بخور دیگری هم داره. پس تقریبا هممون به این محصولای بهداشتی نیاز داریم

▪ و بعضی هامون بیشتر؟

ـ بله، بعضیا بیشتر.چون بعضی هامون بیشتر عرق می کنیم. لفظ هیپرهیدروز به مواردی میگن که مقدار ترشح عرق زیادتر از اندازه طبیعیه که بعضی وقتا نه فقط موجب آزار جسمی بلکه موجب آسیب های روحی و حتی شرمساری اجتماعی می شه. هیپرهیدروز بیشتر به طور اتفاقی در مراجعه بیماران به کلینیکا واسه بیماریای دیگه به وسیله دکتر معالج تشخیص داده می شه.

▪ حالا کدوم یکی از این محصولا بهترند: ضدعر قای محلول یا ماما؟

ـ دئودورانتا و ضدعرقا به صورت فوما و فرمولای فراوون وجود دارن؛ مثل رولا، ژلا، حالتای چسب مانند، صابون و… که خیلی از این محصولا واسه مصرف زیربغل هستن. هر چند دئودورانتا و ضدعرقا دسته بزرگی از محصولای بهداشتی ـ آرایشی رو در آمریکا تشکیل میدن ولی تاثیر زیادی در بیماران با هیپرهیدروز (تعریق شدید) نداشته و اثر اونا هم موقتیه.

▪ اینکه عرق بعضیا بدبوتره، به این خاطر نیس که اونا از مام استفاده نمی کنن؟

ـ نه! ممکنه این افراد زیادتر از حالت عادی عرق کنندولی به دلیل تعداد کم افراد گرفتار به هیپرهیدروز (تعریق شدید) در جامعه، به نظر می رسه بعضی غذاها و هم تعدادی از داروها می تونن موجب بوی بد بدن شن.

▪ واسه این افراد ماما جوابگو هستن؟

ـ نه؛مام تاثیر زیادی واسه اونا نداره و اونا باید دنبال درمان باشن. واسه درمان تعریق شدید (هیپرهیدروز) راه های مختلفی وجود دارن ؛ مثلا آلومینیوم و بقیه نمکای متالیک (فلزی) مثل زیرکونیوم که به دلیل انسداد مکانیکی غدد عرق موجب کاهش ترشح عرق می شن.

▪ درمان تزریقی هم هست؟

ـ بله، یکی از راه های فیزیکی در درمان تعریق شدید اینه که آب معمولی و جریان الکتریکی واسه تعویض یونای داخل غدد عرق و جدار اونا استفاده می شه.تزریق بوتولینوم هم به دلیل کاهش ترشح غدد عرق از راه های کنترله. به کار گیری ترکیبای موضعی آنتی کولینرژیک که موجب کاهش ترشح می شن هم کمک درمانیه.جراحی و قطع اعصاب سمپاتیک تنه ای هم از دیگر راه های درمانیه.

▪ داروهای خوراکی چیجوری؟

ـ درمانای سیستمیک و به کار گیری بعضی داروها مانند تعدادی از داروهای ضدافسردگی (سه حلقه ایا) و آنتی کولینرژیکای خوراکی و حتی روان درمانی هم هر کدوم ضمن کنترل و کاهش غدد عرق مشکلات دیگری دارن که بعضی وقتا مصرف اون در بیماران با مشکلایی همراه س.

مضرات ماما

▪ حالا اگه کسی نتونست با ماما جلوی عرق کردن رو بگیره، چه مشکلاتی پیدا می کنه؟

ـ هیپرهیدروز ضمن ایجاد مشکلای اجتماعی، موجب کاهش اعتماد به نفس و ناتوانی شغلی و حتی به دلیل آسیب به کفشا و البسه، موجب ضرر مالی هم می شه.

▪ این واقعیت که می گن بوی معطر مام نمی تونه بوی بد عرق بعضیا رو نابود کنه، درسته؟

ـ بله؛عرق این افراد بسیار بد بوه و گرفتار به برم هیدروز و بوی عرقشون با مام از بین نمی ره هستن. برم هیدروز هم مثل هیپرهیدروز بوده ولی در این حالت غدد عرق بوی بدی داشته و نواحی گرفتار بیشتر زیربغل و پاها هستن. هر چند گرفتاری دو ناحیه مزبور از نظر ابتلای نوع غدد عرق متفاوت هستن، ولی در صورت ابتلای ثانوی به میکروب یا قارچ موجب بوی بد نواحی فوق می شن. هر چند می تونیم بگیم که غدد عرق تنها عامل بوی بدن نیس و موارد دیگری چون سبوم (غدد چربی داخل پوست) و پوست سر عامل بوی بدن هستن.

▪ واسه خرید یه مام چه ویژگیایی رو باید در نظر بگیریم؟

ـ مصرف دئودورانتا و ضدعرقا ، ماما و …به عنوان یه محصول آرایشی ـ بهداشتی در جامعه رواج داشته و افراد بالغ به خصوص خانوما به طور فراوون و وسیع از این ترکیبا استفاده می کنن که به صورت فرمولا و مارکای جور واجور و با بوهای خوشبو و متفاوت در بازار موجود هستن. جفت و جور اینجور محصولایی راحت بوده و احتیاج به هیچ گونه نسخه ای نداشته و محدودیتی هم واسه مصرف اونا به عنوان محصولای آرایشی بهداشتی وضع نشده. ترکیبا و فرمولاسیون این محصولا بیشتر شامل املاح آلومینیوم یا زیرکونیومه که با غلظتای جور واجور در کارخانه های جور واجور تولید می شن و هم جهت نابود کردن میکروبا آنتی بیوتیک های مختلفی به اونا اضافه می شن و هر کدوم دارای ترکیبات نگهدارنده ای هستن که از میکروبی شدن یا قارچی شدن یا فساد اونا در کوتاه مدت یا مدت تعیین شده جلوگیری می کنن و هم هر مارکی اسانس و رایحه ای واسه خوشبو شدن مام ها به این محصولا اضافه می کنن.

▪ ممکنه کسی با استفاده مام در زیر بغلش دچار حساسیت و خارش شه؟

ـ ، از اونجا که درجه حساسیت افراد فرق داره، امکان اینجور حساسیتی با هر ترکیبی هست و لازمه درمان این مشکل، قطع مصرف مام و درمان اختصاصیه. شایع ترین آسیب ای که ممکنه در اثر مصرف مام ایجاد شه درماتیتای (التهابای) موضعی به وجود اومده به وسیله تحریک این مواده که این مورد بیشتر در مورد نمکای آلومینیوم یا آلومینیومه که در نواحی زیربغل و گاه دستا و پاها (محلای مصرف) ایجاد می شه. با کم شدن دفعهای مصرف یا استفاده در ترکیبات ملایم تر از مارک دیگه و هم به کار گیری مام در پوست خشک شده و به خصوص شبا که عرق کردن کمتره ضمن اینکه موجب اثر بیشتر مام و مشکلات کمتر می شه، آسیب کمتری هم به البسه وارد می کنه. در صورت بروز اینجور التهابی به کار گیری کِرِمای موضعی استرویید واسه رفع مشکل و قطع محصول کمک می کنه. پس لازم است از مصرف مام و اینجور محصولایی خیلی وقتا تکراری و زیاد و هم در سطح وسیع و گسترده و عرق کرده دوری کرد.

▪ بعضی وقتا با مصرف ماما یه ضایعه گلوله ای شکل در زیر بغل ایجاد می شه که بعضیا اون رو با سرطان اشتباه می گیرن و نمی دونن ضایعه از کجا ناشی می شه. به چه دلیل؟

ـ ببینین؛ یه ترکیب که بیشتر در دئودورانت ها هست زیرکونیومه که ممکنه موجب این عکس العمل (گرانولوم زیرکونیوم) شه که به صورت یه ضایعه التهابی تقریبا سفت سلولی و تقریبا گرد و به اندازه چند میلی متر یا بزرگ تر بوده که در توده پوست زیر بغل به وجود میاد.این ضایعه به وجود اومده به وسیله حساسیت تاخیری به ترکیب زیرکونیوم بوده و درصورت حدس اینجور تشخیصی نمونه ورداری (بیوپسی) از پوست پیشنهاد می شه و در صورت اثبات مریضی احتیاج به درمان اختصاصی داره ولی میشه اعلام کرد که باوجود مصرف بسیار زیاد مام مشکلات خیلی جدی تا الان گزارش نشده و تعدادی هم به صورت تئوری بوده.

بهتره چند ساعت پس از مالیدن مام روی پوست، محل مام رو با آب و صابون بشورید با این روش مواد شیمیایی مام از روی پوستتون پاک شده و فرصت پیدا نمی کنن وارد منافذ پوستی شما شده و ایجاد حساسیت پوستی کنن. شما بعد می تونین لایه ای جدید از مام رو روی پوست خود بمالید. انواعی از این اجناس رو جفت و جور کنین که شامل مقدار کمی از مواد باکتری کش مثل آلومینیوم، روی و زیوکونیوم باشه. شما می تونین از پودر بچه واسه خشک نگه داشتن پوست بدن در نواحی کشاله ران و یا زیر بغل استفاده کنین. پودرها عرق رو به خود جذب کرده و علاوه بر اینکه سطح پوست رو خشک نگه می دارن از عرق سوز شدن پوست شمام پیشگیری می کنن./سلامت

منبع : ایران مطلب

منبع :