:   ماساژ واقعا ضد چروکه؟

 مثلا یکی از قدیمی ترین نوشته ها درباره ماساژ درمانی در کشور چین به دست اومده که مربوط به ۳ قرن قبل از میلاده…

 علاوه بر این در کشورای یونان، ایران، ژاپن و هند هم این روش قدمت زیادی داره. ماساژ با بهبود گردش خون و جریان لنفاوی، باعث می شه مواد غذایی و اکسیژن تازه به بافتای مزبور برسه و مواد سمی از اون خارج شه.

هم اینکه باعث ترشح اندروفینا (یا نابودکنندهای درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (کاهش کننده خلق و خو) می شه و ثابت شده که ماساژ ، هورمون استرس (کورتیزول) رو آزاد می کنه و درنتیجه باعث کاهش استرس می شه.

در این آزمایش نیروی دینامیک بر پوست آدم اندازه گیری شد و پارامترهای اندازه گیری شده با مقادیر ارائه شده به وسیله کارشناسان امتحان شد. در این مطالعه ۸۶ نفر با رده سنی ۷۵-۲۵ سال وارد شدن که در بررسی اولیه کاهش قابل توجه الاستیسیته با افزایش سن و کاهش سبوم پوست مشاهده شد.

نتیجه اینکه بهبودی مشخصی در گروه با پوست شل تر که در گروه سنی بالای ۳۰ سال بودن، مشاهده شد. این مطالعه اثر نگهدارنده درمانای اجناس مراقبت پوستی رو مطرح می کنه. ولی باید اشاره کرد که مواردی هم هست که ماساژ پوستی در اونا ممنوعه:

عفونتای پوستی مثل زخم، تاول و… شکستگی، در بافتی که تازه اسکار ایجاد شده، نواحی متورم و دردناک فلج صورت مثل فلج بل، وجود لنز تماسی در چشم (قبل از ماساژ باید خارج شه)، مریض گرفتار به جوش، پسوریازیس یا اگزما روی صورت چون معمولا مشکل رو شدید شدن می کنه.

بیشتر موارد ماساژ پوستی با تحریک پایانه های عصبی، باعث می شه دریافت حس بهتر شه و کشش عضلانی بهبود یابد و حس آرامش به آدم دست دهد. واسه انجام ماساژ پوستی، پوست باید تمیز باشه، یه روغن ملایم روی پوست صورت و گردن و گلو زده شه، ماساژ انجام شده، بعد روغن با یه دستمال مرطوب گرم پاک و یه مرطوب کننده سبک زده شه.

ممکنه در این ماساژ درمانی روغنای متفاوتی استفاده شه. از جمله روغن هسته انگور به عنوان نرم کننده استفاده می شه و واسه شکلای جور واجور پوستا مناسبه. روغن شترمرغ باعث کاهش اسکار می شه و سلولای پوست رو جوون می کنه و واسه اگزما و پسوریازیس مناسبه.

البته امروزه روشای مختلفی واسه بهتر شدن وضعیت پوست و رفع چین و چروک هست. روشای به طور کامل علمی مثل به کار گیری داروهای فلج کننده عضلات، به کار گیری مواد پرکننده مثل چربی خود فرد یا ژلای استاندارد و لیزرهای زیادی که بعضی از اونا با کمترین مشکلات آثار جوون کنندگی خوبی دارن که درصورتی که براساس گفته متخصص پوست انجام شه بهترین نتیجه رو به دنبال داره.

.

منبع :