: ماساژ و ماساژ درمانی این روزا بسیار در علم پزشکی رواج پیدا کرده حال واقعا ماساژ خوبه یا نه در ادامه همین بخش دنبال کنین.

معمولا بعد از یه روز کاری سخت احساس خستگی تموم بدن رو میگیره. خیلی از افراد واسه رفع خستگی به حموم می رن و یه سریای دیگه خواب رو بهتر می دونن اما این وسط آدمایی هم ماساژ می گیرن تا از این روش خستگی شون رو برطرف کنن. در بیشتر نقاط دنیا، آدمایی هستن که با روشای جور واجور این کار رو انجام میدن، به خصوص در کشورهایی مثل تایلند یا هند که این کار بسیار رواج داره. با دکتر عباس راثی، متخصص پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره امتیازات و مشکلات ماساژ گفت وگو کردیم.

ماساژ چقدر می تونه در رفع خستگی اثر داشته باشه؟

وجود استرسا و هیجانای به وجود اومده به وسیله زندگی روزمره، باعث می شه عضلات خسته و سفت شن و قرار گرفتن در محلی ساکت و آروم و ماساژگرفتن باعث ایجاد آرامش می شه. هم اینکه اگه درد و ناراحتی فرد با حرکات ماساژ برطرف شه، از نظر روانی تاثیر بسیار مهمی به جای میذاره.

ماساژ می تونه در بهبود بیماریا هم تاثیر بزاره؟

بله، بررسیا نشون میده ماساژ درمانی در رفع خیلی از دردها تاثیر داره؛ از جمله کمردرد و سردرد. ماساژ دادن، مغز رو به تولید آندورفین تحریک می کنه و اعتماد به نفس بیماران رو با تشویق اونا واسه مقابله موثر با درد زیاد می کنه.

این کار از چه وقتی در دنیا باب شده؟

ماساژ در گذشته بین ایرانیا، یونانیا، چینیا و ژاپنیا بسیار عادی بوده. از محققان و اطبای قدیمی که از تکنیکای ماساژ استفاده می کردن، میشه به بقراط و ابوعلی سینا اشاره کرد. امروزه هم از ماساژ با اهداف جور واجور و به شکل وسیع و زیادی استفاده می کنن و مخصوصا در درمان دردهای عضلانی و مفصلی جایگاه خاص ای نسبت به بقیه روشای درمانی داره و هم اینکه در توانبخشی و بازتوانی بیماریای جور واجور به شکل خاصی به کار میره.

انجام این کار می تونه باعث بروز مشکل شه؟

بله، ماساژ گرفتن همون قدر که خوبه، ممکنه عوارضی هم داشته باشه؛ مثلا امکان انتقال بعضی بیماریای عفونی، زگیلا و تبخالا از این روش هست. به خاطر همین پیشنهاد می کنم فردی که می خواد ماساژ بگیره، حتما با خود ملحفه و وسایل شخصی داشته باشه تا انتقال مریضی به کمترین حد ممکن برسه. آدمایی که سابقه بیماریای پوستی مثل قارچ، تبخال یا حتی بیماریای انگلی دارن بهتره از گرفتن ماساژ بیخیال شن چراکه این کار در بهبود حالشون هیچ تاثیری نداره و با این کار منتقل کننده مریضی شون به بقیه هم می شن.

پیشنهاد تون به ماساژورها؟

این افراد باید حتی امکان از دستکشای یه بار مصرف و استریل استفاده کنن. البته انجام دادن این کار با دستکش خیلی سخته اما این روش بهداشتی تر و مطمئن تره.

ماساژدرمانی در جوون کردن پوست موثره؟

اگه فردی هیچ مریضی پوستی در صورت خود نداشته باشه، ماساژدرمانی با بهبود جریان خون و جریان لنف و مهم تر از اون با ایجاد آرامش در عضلات صورت و روان فرد، می تونه به عنوان یه اقدام مکمل در کنار پیشنهادای پزشکان متخصص، کارایی داشته باشه ولی نباید انتظار معجزه از اون داشته باشین.

هر فردی می تونه این کار رو بکنه؟

نه! چون این کار قوانین و اصول خودشو داره. البته ماساژ معمولی صورت یا بقیه اعضای بدن در منزل قابل انجامه، ولی اگه دنبال یه ماساژ اصولی و موثر هستین، بهتره این کار به وسیله افراد ماهر و مجرب انجام شه.

پیشنهاد تون به آدمایی که ماساژ میدن چیه؟

دست هاشون رو در آب ولرم بذارن و از کرمای مرطوب کننده استفاده کنن. اگه از دستکش استفاده کنن، پوست دستشون کمتر آسیب می بینه.

به چه دلیل بعضیا پس از گرفتن ماساژ احساس درد دارن؟

اونایی که ازماساژای جور واجور استفاده می کنن، هدفشون هرچه باشه ایجاد درد و ناراحتی نیس. در حالی که خیلی وقتا اینجور اتفاقی میفته و به دلیل ماساژ نادرست و غیرعلمی یا ارائه ماساژ واسه آدمایی که نباید از این خدمات استفاده کنن، افراد دچار دردهای عضلانی یا مشکلات دیگری می شن. اگه فردی که ماساژ میده، نسبت به عضلات و ساختار بدن آگاهی نداشته باشه، ممکنه باعث درد و ناراحتی اون شه. این موضوع به خصوص واسه کسائی که در دوران سالمندی هستن و ممکنه دچار پوکی استخون یا ضعف عضلات باشن، باید بیشتر روش زوم بشه. چون واسه این گروه حتما باید با در نظر گرفتن توان عضلانی، اسکلتی فرد، شدت و فشار ماساژ تعیین شه.

.

منبع :