حتما کسائی هستن که می تونن بهترین ماساژ رو ارائه کنن و خدمات شون بدون دردسر هستش.
کی حاضره مبلغ خیلی زیادی بپردازه تا بتونه چند دقیقه ای از خدمات مراکز ماساژ استفاده کنه اما بعد از چند روز عضلاتش درد بگیره یا مشکلات دیگری براش پیش بیاد؟

هیچ آدم عاقل و سالمی اینجور تصمیمی نمی گیره، ولی اگه هم بخواین از بعضی مراکز ماساژ وقت بگیرین و از خدمات شون استفاده کنین، می بینین باید در نوبت بمونین. پس چطوره و به چه دلیل اینجور خدماتی این همه طرفدار داره؟

یکی از دلایلش شاید این باشه که مردم فقط درباره امتیازات و فواید ماساژ نکاتی رو شنیده ان و از دردسرهایش چیزی نمی دونن. بعضیا هم فقط واسه این که بتونن از یافته های ماساژ واسه زیبایی، لاغری، ریلکسیشن و… بهره مند شن، به این مراکز مراجعه می کنن و اصلا کاری به خوب یا بد بودنش ندارن.

شاید باور کردنش سخت باشه، اما بعضی از مراکزی که خدمات ماساژ ارائه می کنن واسه چند دقیقه ماساژ دادن، چندصد هزار تومن می گیرن و با این حال هنوزم مشتریان خودشون رو دارن. خانوم سیاحی که یکی از مشتریایی ثابت ماساژ صورت و بدنه و دست کم ماهی یه بار از این خدمات استفاده می کنه، میگه: ماساژ تنها راهیه که خستگیای کار روزانه رو برطرف می کنه و دردهایم رو کم می کنه. البته تا الان هم واسه من مشکلی پیش نیامده که بخوام ماساژ رو کنار بذارم. البته خیلیا مثل خانوم سیاحی هستن و مشکلی براشون ایجاد نشده یا اونا متوجه اون نشده ان، ولی گروه دیگری هستن که شاید کمتر مورد توجه قرار بگیرن. خانوم طلوعی یکی از همین افراده که ماساژ نادرست و غیرعلمی، باعث بروز درد در ناحیه گردن و دستش شده. اون دیگه به این مراکز مراجعه نمی کنه، اما حالا هم نمی دونه چیجوری باید از این درد بی دلیل و ناخواسته رها شه.

ماساژ، آروم ترتان می کنه
ماساژ لاغری، زیبایی، ریلکسیشن و آروم سازی بدن این کلمات قراره تبلیغی باشه واسه جذب مشتریان بیشتر و به کار گیری خدمات ماساژ که در یکی از آرایشگاهای زنونه تهران ارائه می شه، اما وقتی بخواین کمی بیشتر در این باره بدونین و به قول مسئول آرایشگاه، مشاوره اولیه داشته باشین، متوجه میشین خدمات ماساژی که ارائه می کنن، فقط به زیبایی و لاغری محدود نمی شه. رفع خستگی، کاهش درد مخصوصا دردهای ناحیه سر و گردن و پیشگیری از ایجاد چین و چروک هم در برنامه کاریشون قرار داره و باحال تر این که در جلسه مشاوره رایگان، هیچ صحبتی از بیماریای احتمالی که شاید مانع به کار گیری این خدمات باشه هم نمی شه و فقط درباره خدمات بیشتر و هزینه مربوط به اون صحبت می کنن.

بعضیا هم هستن که می گن به کمک ماساژ حتی میشه صورت رو لاغرتر یا چاق تر از قبل کرد و همه اینا در کنار هم، نشون میده اگه واقعا دنبال این باشین که ماساژ چه فوایدی داره (البته براساس چیزی که مسئولان این مراکز ادعا می کنن)، می تونین ده ها مورد متفاوت رو پیدا کنین. اگه هیچ کدوم از این افراد، به دردسرها و ضررهای احتمالی ماساژ اشاره نمی کنن. با این حال، کارشناسان می گن نقش ماساژ درمانی در ایجاد حس آرامش تائید شده. البته اگه ماساژ به روشی درست و از طرف فردی با تجربه انجام شه.

ماساژ درمانی از طرف کی؟ با چه هدفی؟

قرار نیس خوبیا و فواید ماساژ رو ندیده بگیریم و فقط به مشکلات اون اشاره کنیم. ماساژ به خودی خود، دردسرساز نیس و مشکل وقتی شروع می شه که افراد ناآگاه و کسائی که تجربه و علم کافی در این مورد ندارن، دست به کار می شن و اینجور خدماتی ارائه می کنن. حتما کسائی هستن که می تونن بهترین ماساژ رو ارائه کنن و خدمات شون بدون دردسر هستش.

دکتر فرزانه ترکان، متخصص طب فیزیکی و توانبخشی با اشاره به این که ماساژدرمانی یکی از شاخه های درمانای دستی (Manual Therapy) است، میگه: ماساژ درمانی طرفداران زیادی داره، اما وقتی می خوایم از ماساژ استفاده کنیم، باید بدونیم کی می تونه این خدمات رو بدرستی ارائه کنه، واسه چه مشکلاتی میشه از اون کمک گرفت و چه نتیجه ای به دنبال داره.
دکتر ترکان در این مورد یادآور می شه: کسی که می خواد خدمات ماساژ ارائه کنه، حتما باید دوره های خاص ای گذرونده و تخصص لازم رو کسب کرده باشه.

خیلی وقتا با کسائی مواجه میشیم که ادعا می کنن دوره های تخصصی ماساژ رو گذرونده ان یا حتی گروهی هستن که به کمک کتابا و فیلمای جور واجور، فنون ماساژ رو می آموزند. این افراد اما اصلا نمی تونن ماساژی درست و علمی ارائه کنن و اون طور که این متخصص طب فیزیکی میگه، بهترین کسائی که می تونن این دوره های تخصصی رو طی کنن و خدمات ماساژ رو به روش علمی و درست ارائه بدن، فیزیوتراپیستا و کاردرمانا هستن. این آدما که ساختار بدن و عضلات اونو بدرستی می شناسن، بهترین ماساژدرمانگران هستن. با اینحال، متأسفانه بعضی از کسائی که در آرایشگاها، باشگاه های ورزشی، هتلا و اینجور مراکزی خدمات ماساژ ارائه میدن، بدون تحصیلات آکادمیک هستن و شاید فقط به صورت تجربی مواردی رو آموخته باشن؛ در حالی که به گفته دکتر ترکان، آدمایی که فقط دوره های آموزش ماساژ رو طی می کنن و تحصیلات مربوط به اونو ندارن، به دلیل ناآشنایی با ساختار بدن نمی تونن به روشی درست و علمی کار ماساژ بکنن.

ماساژ، لاغرتان نمی کنه
کافیه تصمیم بگیرین لاغر شید و اون وقته که همه دور و بریا تون، نقش کارشناس و متخصص تغذیه رو بازی می کنن و روشای جالبی به شما پیشنهاد میدن. بعضیا می گن باید ورزش کنین (این راه حل استثنائاً درسته) و خیلیا هم رژیمای جور واجور لاغری رو براتون تجویز می کنن؛ رژیمایی که ممکنه پایه علمی هم نداشته باشه، ولی اونا رو لاغر کرده یا شاید هم نکرده باشه. بعضیا هم به ماساژهای مخصوص لاغری باور دارن و چند سالیه واسه اونا، این روش جانشین قرصا و پودرهای لاغری شده. اونا که به ماساژهای لاغری روی میارن معمولا تصور می کنن ماساژ، بی ضررترین روش کاهش وزن و لاغر شدن است. علاوه بر این، به کار گیری این خدمات هم خیلی راحت تر از رژیم گرفتن و ورزش کردن هستش مخصوصا حالا که دسترسی به این خدمات آسون تر از قبل شده و در مکانای متفاوتی میشه ازش استفاده کرد.

اما اگه بدونین ماساژ لاغری واقعا لاغرتان نمی کنه، چیجوری؟ دکتر ترکان با تاکید براین که ماساژهای لاغری اصلا تائید نمی شه، در این باره توضیح میده: به کار گیری خدمات ماساژ با هدف لاغر شدن مورد تائید پزشکان نیس و از نظر علمی رد می شه. یعنی، هیچ نوع ماساژی وجود نداره که باعث سوزوندن چربی های اضافه بدن شه.

خانوم محبی که یه مدت واسه لاغری موضعی از این ماساژها استفاده کرده بود، میگه: بعد از جلسه اول ماساژ، هم بدنم درد می کرد و هم کبود شده بود. با این حال به من گفتن واسه این که هرچه زودتر لاغر شوم و اثرش هم بیشتر بمونه، باید یه روز در میون این کار رو تکرار کنم. من هم با وجود درد و کبودی رفتم و دیگه افراد هم می گفتن باید صبر داشته باشم تا کم کم چیزی که می خوام، اتفاق بیفته. اون پس از چند وقت، از درد خسته شده و کار ماساژ رو نیمه تموم گذاشته، اما دکتر ترکان هم تاکید داره به کمک ماساژ نمیشه لاغر شد. اون میگه: شاید به کمک بعضی از شکلای جور واجور ماساژهای دستی یا دستگاه های سنگین، پس از چند جلسه چربیا جابه جا شه و فرد احساس کنه اندازه چربیا کم شده اما در اصل، فقط جابه جا شده و بعد از یه مدت دوباره به حالت قبل برمیگرده.

عواقب دردناک ماساژ

اونا که از ماساژهای جور واجور استفاده می کنن، هدف شون هرچه باشه ایجاد درد و ناراحتی نیس. در حالی که خیلی وقتا اینجور اتفاقی میفته و به دلیل ماساژ نادرست و غیرعلمی یا ارائه ماساژ واسه کسائی که نباید از این خدمات استفاده کنن، افراد دچار دردهای عضلانی یا مشکلات دیگه می شن. دکتر ترکان ضمن تائید این مطلب میگه: اگه فردی که ماساژ میده، نسبت به عضلات و ساختار بدن آگاهی نداشته باشه ممکنه موجب درد و ناراحتی شه. این موضوع مخصوصا واسه کسائی که در دوران سالمندی هستن و ممکنه دچار پوکی استخون یا ضعف عضلات باشن، بیشتر باید روش زوم بشه. چون واسه این گروه حتما باید با در نظر گرفتن توان عضلانی، اسکلتی فرد، شدت و فشار ماساژ تعیین شه. از طرف دیگه، کسائی که از طرف فردی ناآگاه تحت ماساژهای دراز مدت و غیرعلمی قرار می گیرن، ممکنه با مشکلاتی مانند ضعیف شدن عضلات و ایجاد دردهای عضلانی پراکنده روبه رو شن؛ پس حتما باید به مراکز مخصوص ماساژ مراجعه شه که افراد کارآزموده و ماهر خدمات ارائه می کنن.

دکتر ترکان در آخر پیشنهاد می کنه: واسه کاهش فشارهای عضلانی از ورزش کمک بگیرین و خودتون به صورت فعال مشغول ورزش شید. واقعا ماساژ واسه کاهش فشارهای کاری و عضلانی، حتی اگه از طرف مجرب ترین و مطمئن ترین افراد انجام شه هم نمی تونه به اندازه ورزش کردن اثر داشته باشه.

منبع : jamejamonline.ir

جمع آوری سلامت اکاایران