:  

این روزا خیلی از آرایشگاه ها و استخرهای زنونه، خدمات ماساژ صورت رو انجام می بدن و ادعا می کنن که این ماساژها در سلامت و زیبایی پوست صورت نقش دارن.ولی واقعا این ادعاها ریشه علمی داره؟
 

گفتگوی زیر با دکتر فریده مهتی پور، متخصص پوست و مو، درباره همین موضوعه: 

 

قدیمی ترها به ماساژ صورت بیشتر باور داشتن تا امروزی ها. اینطوری نیس؟ 

ماساژ صورت و بدن در تموم فرهنگ ها و جوامع از قدیم الایام شایع بوده و حتی در بعضی تمدن های قدیمی مراکز خاصی واسه این کار وجود داشته؛ مثلا یکی از قدیمی ترین نوشته ها درباره ماساژ درمانی در کشور چین به دست اومده که مربوط به سه قرن قبل از میلاده. علاوه بر این در کشورای یونان، ایران، ژاپن و هند هم این روش قدمت زیادی داره. 

این کار امروزه هم طرفدارانی در تموم دنیا داره که جهت کاهش روند پیری و ایجاد سرحالی پوست، کاهش استرس و کاهش انقباضات عضلانی پوست انجام می شه و بیشتر آدما به ماساژ صورت علاقه مند هستن. این حالت مخصوصا در اروپا بسیار شایعه، ولی در کشورای شرقی ماساژ صورت عموما بخشی از ماساژ بدن بوده و یه روش درمانی حساب می شه. 

 

واقعا نیازه که ماساژور (فرد ماساژ دهنده) در این کار تخصص داشته باشه؟ 

ماساژ معمولی صورت و یا بقیه اعضای بدن در منزل قابل انجامه، ولی اگه خواهان یه ماساژ اصولی و موثر هستین، بهتره این کار به وسیله افراد ماهر و مجرب انجام شه. 

این افراد باید آموزشای لازم رو در این مورد دیده باشن. این دوره های آموزشی جهت اطلاع از وضعیت آناتومی عضلات و اسکلت بندی صورت و چگونگی پخش عروق خونی و لنفی و اعصاب ناحیه بوده و در بعضی از کشورها گذروندن این دوره جهت کسب مدرک رسمی اجباریه. در بیشتر مراکز، ماساژ با دست رایجه، ولی در واقع دستگاه های مکانیکی خاص با ابعاد و اندازه های جور واجور هم جهت این کار طراحی شده ان که بسته به ناحیه مورد نظر می توان از اونا استفاده کرد. 

 

ماساژ روی سلامت پوست هم تاثیر داره؟

بهبود جریان خون و لنف پوست، با هدف بهبود قوام پوست و کشش عضلانی صورت، ریلکس شدن عضلات صورت و دور و بر چشم، از بین رفتن سردرد، کاهش استرس و نگرانی از اهداف ماساژ صورته. 

این مسایل در صورت ماساژ درست و علمی قابل رسیدن بوده و مورد قبول مکاتب جور واجور هستن. اما در بعضی از مکاتب شرقی علاوه بر مسایل فوق، تحریک نقاط خاصی از صورت هم مطرحه که گفته می شه این نقاط دارای کارایی های خاصی در تنظیم کارکرد خود صورت و هم بعضی از اعضای دور دست بدن می باشن. 

همون طور که می دونین این نقاط در طب سوزنی چین باستان و یا در بعضی از متدهای عملی یوگا هم مطرح می باشه و تحریک این نقاط با هدف تحریک و جاری شدن انرژی حیاتی بدن صورت می گیرد. البته با علوم امروزی، تفسیر و پذیرش وجود اینجور نقاطی، خیلی قابل پذیرش نمی باشه، ولی بازم به عنوان یه روش درمانی تکمیلی در خیلی از کشورها انجام می گیرد.

ماساژ درست صورت باید چیجوری باشه و چه نکاتی قبل از اون رعایت شه؟ 

ماساژ صورت به شکل دایره های کوچیکی معمولا از قسمت های میانی صورت شروع شده و با نظم خاصی به دو طرف صورت و گردن امتداد می یابد و در همون حال نقاط خاصی از پوست که در بالا به اونا گفته شد، تحت فشار و تحریک موضعی قرار می گیرند.

از شایع ترین این نقاط می توان نقاطی در ریشه بینی، دو طرف گوشه های دهن، جلوی گوش، گوشه های داخلی چشم، روی گیجگاه و نقطه ای بین لب فوقانی و چانه رو نام برد.

توجه کنین که ماساژ باید به صورت حرکت آهسته و نقطه به نقطه انگشتان انجام گرفته و این حرکت باید به طور کامل ملایم و بدون فشار بوده و اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین نباید باعث کشیده شدن پوست شه. جهت حرکت دست باید به صورت دایره ای کوچیک به سمت بالا بوده و عضلات صورت نباید به طرف پایین کشیده یا فشرده شن.

 

قبل از انجام ماساژ چه نکاتی باید رعایت شه؟

قبل از انجام ماساژ، شستشوی دست فرد ماساژدهنده با آب و صابون لازمه. اگه فرد لنز چشمی داره باید در آورده شه. مصرف کرم یا روغن ماساژ هم الزامیه.

 

ماساژ در چه مواردی ممنوعه؟

اگه پوست صورت شما دارای زخم باز یا بریدگی، جوش شدید یا کورک یا هر نوع عفونت پوستی دیگه، التهاب یا اگزمای شدیده، و یا اونقدر که اسکار جوشگاه جدیدی در صورت شما ایجاد شده و یا در حال شکل گیریه، نباید سراغ ماساژ برید.

در این موارد بهتره قبل از ماساژ پوست صورت، با دکتر مشورت کنین.

 

واسه جوش هم ماساژ ممنوعه؟

نه، در مورد مریضی جوش و روزاسه روش ماساژ خاصی هست که از مرکز صورت شروع شده و با حرکت ملایم جادویی به سمت دور و بر و به طرف گردن کشیده می شه که باعث بهتر شدن حرکت لنفی صورت شده و ادم و قرمزی شدید رو که همیشه در این بیماران هست، کاهش می دهد.

از این روش به عنوان درمان مکمل مریضی روزاسه می توان استفاده کرد، ولی در کل پیشنهاد اصلی اینه که در صورت وجود بقیه مریضی های پوستی در صورت، این کار رو انجام نگیره و هر نوع ماساژ پوستی به وسیله فرد آموزش دیده و بدون عجله و کشش خاصی صورت پذیرد.

 

.

منبع :