: لیوانای طرح دار واسه سلامتی ضرر دارن؟

بهداشت

در مطالعه ای شکلای جور واجور لیوانا با به کار گیری اسپکترومتر فلورسنت اشعه ایکس (XRF) آزمایش شدن

مطالعه نوین نشون میده لیوانای طرح دار دلپذیر به نظر می رسن اما واسه سلامت ضرر دارن.

مطالعه نشون داد رنگ مورد استفاده روی شیشه لیوان می تونه شامل مقادیر سمی سرب و کادمیوم باشه، به خاطر همین خطرات سلامت زیاد می شه.

یافته ها نشون داد در لیوانای لعاب دار طراحی شده، ورقه های رنگ بیشترً روی لیوان هستن و می تونن در دراز مدت بلعیده شن و واسه سلامت آدم خطر داره.

در این مطالعه(Study)، محققان دانشگاه پلایموث انگلستان ۱۹۷ تست روی لیوانای نو و دست دوم انجام دادن.

اونا به وجود سرب در ۱۳۹ مورد و کادمیوم در ۱۳۴ مورد روی سطح لیوان فهمیدن که گاه هاً بیشتر از ۱۰۰۰ برابر زیادتر از اندازه مجاز بود.

اندرو ترنر، سرپرست تیم تحقیق(Research)، در این باره میگه: «وجود مواد خطرناک در رنگ و لعاب لیوانای تزئین شده دارای مشکلات آشکاری واسه سلامت آدم و محیط زیست هستن. پیدا کردن این اندازه بالا سرب و کادمیوم روی سطح خارجی لیوان و دور و بر لبه اون، به درستیً تعجب آوره.»

ترنر در ادامه اضافه می کنه: «خطرات سلامت به وجود اومده به وسیله بلع این اندازه مواد در دراز مدت خطرناکه. به خاطر همین باید این صنعت مورد توجه فوری قرار گیرد.»

در این مطالعه، شکلای جور واجور لیوانا با به کار گیری اسپکترومتر فلورسنت اشعه ایکس (XRF) آزمایش شدن.

غلظت سرب موجود از حدود ۴۰ تا ۴۰۰ هزار بخش در هر میلیون (ppm) و اندازه کادمیوم از حدود ۳۰۰ تا ۷۰ هزار ppm بود. به گفته اداره محیط زیست آمریکا، اندازه مجاز به کار گیری رنگ روی لیوان اشامیدنی به ترتیب واسه سرب و کادمیوم ۲۰۰ و ۸۰۰ ppmه

.

منبع : pezeshk.us