: لیفت نخی روشی جدید موثر، موندگار و بدون خطره؟

آکایران :   

    

لیفت نخی روشی جدید موثر، موندگار و بدون خطره؟
لیفت نخی
این روزا تماسای بسیاری درباره لیفت صورت با نخ و بدون نیاز به عمل جراحی با من گرفته می شه و بیماران زیادی هم درباره اون سوال می کنن. به نظر می رسه تبلیغات زیاد و بزرگ نمایی آمیز درباره این روش دوباره تلاش بر اون داره که یه روش قدیمی (که حدودا ۲۰ سال از اون میگذره) رو به عنوان روشی به طور کامل جدید به جامعه القا کنه. آخرین مقاله ای که درباره این روش نوشته ام به سال ۸۹ برمیگرده و این موضوع بهونه ای شد که تلاش کنم دوباره در متون علمی در مورد صحت، سقم وتجربه این نخا بررسی کنم؛ پس مقاله زیر تنها نتیجه تجربیات قبلی ام نیس و مقاله ای به طور کامل علمی با مراجع بسیار محکمه که در صورت ضرورت قابل ارائه س.
بنا : سابقه استفاده ازنخ جهت لیفت بافتا طولانیه. اما اولین بار سلیمانیدزه sulamanidze در اواخر دهه میلادی یه جور نخ خاردار رو جهت لیفت صورت معرفی کرد ونام اونو Aptos گذاشت. در طول سالای بعد نخای دیگری مثل Contour، Isse،Eremia، Woffles، Quills، Silhouette که خصوصیات خاص خود رو داشتن وارد بازار شدن. نخ Contour درسال ۲۰۰۴ به وسیله سازمان دارویی آمریکا FDA مورد تایید قرار گرفت و یه مدت بعد در سال ۲۰۰۶ Silhouette هم تایید شد. این نخا همه غیر قابل جذب و اکثرا از جنس پلی پروپیلن هستن. روی این نخا برجستگیایی به اشکال جور واجور (خارها،برجستگیا،گره ها یا دانه های تسبیح مانند)  ساخته شدن  که چسبندگی اونا به بافت، توانایی لیفت کردن رو زیاد می کنه.

من هنگام تایید شدن نخ Contour درسال ۲۰۰۶ همراه بعضیا از همکاران تحت آموزش پروفسور Bacci که از استادان شناخته شده فن بودن، چگونگی استفاده اونو آموخته و پس از برگشت مشغول به کار گیری اون شدم. اما ظرف مدت کوتاهی مشخص شد مشکلات بسیاری در استفاده ازآن هست:
۱) در خیلی از بیماران مقدار تغییر درحد قابل قبول نبود.
۲) طول مدت موندگاری اثر اصلا جوری که ادعا شده بود چند ساله نبود و بیشتر بیماران پس از چند ماه کاهش نتیجه رو نشون می دادن.
۳) گره نخ در خیلی از موارد عکس العمل نشون می داد و از زیر پوست در می اومد و نیازمند خارج کردن نخ بود.
۴) در افراد با پوست نازک، نخ از زیر پوست دیده می شد که به اون علامت ریل راه آهنrailroadsign می گفتن و لازمه خارج کردن نخ بود.
۵) در بعضی بیماران در سطح پوست چین خوردگی یا فرو رفتگی ایجاد می شد که هر چند معمولا با گذشت زمان کاهش پیدا میکرد اما بعضی وقتا طول می کشید و لازمه خارج کردن نخ بود.
۶) بعضی وقتا نخ پاره می شد یا در می رفت و یهو مریض دچار افتادگی ابرو یا قسمت پایینی یه طرف صورت می شد. نتیجه این شد که به سرعت تب و تاب به کار گیری این نخا پایین اومد و حدود یکسال بعد در کنگره جراحان پلاستیک نیویورک هم اکثریت جراحان به همین اشکالات اشاره کرده وناراضی بودن. در چاپ کتابای منبع سالای بعد به کار گیری نخا به تنهایی واسه لیفت صورت ناجور، غیر قابل پیش بینی و دارای اثرات کوتاه مدت شمرده شده و پیشنهاد شد اگه هم می خوایم استفاده کنیم، همراه عملای جراحی یا روشی مثل تزریق چربی یا فیلر استفاده شن نه به تنهایی.
۷) بعدا شکلای جور واجور قابل جذب این نخا وارد بازار شدن تا مشکلاتی مثل دیده شدن نخ از زیر پوست، عکس العمل به گره ها، صدمات به عصبای صورت و ایجاد فرورفتگی و چین خوردگیا رو کمتر کنن. چون کم کم جذب می شن و اگه هم مشکلی وجود داشته باشه، کم کم کم می شه. اما مشکل اصلی این نخا مثل Silhouettesoft اون هستش که موندگاری اثر اونا از شکلای جور واجور غیر قابل جذب هم کمتره؛ پس نا رضایتی بیماران هم بیشتر می شه. در بیشتر مقالات علمی گذشته که بنده در مجلات و کتب معتبر یافتم، طول مدت اثر این نخا در شکلای جور واجور غیر قابل جذب ۵/۱- ۱ سال گفته شده.
۸) به این مسائل باید هزینه بالای نخای معروفQuills،Silhouette رو هم اضافه کرد. Quills شایع ترین نخیه که واسه این منظور استفاده می شه و بازم به این نکته اشاره کنم عوارضی که در زیر ذکر می کنم مربوط به معروف ترین و مجرب ترین جراحان دنیاست.
مشکلات احتمالی
۱) نبود نتیجه گیری قابل توجه
۲) عفونت محل گره در شکلای جور واجور غیر قابل جذب
۳) دیده شدن گره به صورت گلوله از زیر پوست
۴) نبود موندگاری قابل توجه (در بیشتر آمارها کمتر از ۵/۱ -۱ سال)
۵) دیده شدن نخ از پشت پوست
۶) افتادگی یه طرفه یهویی ابر و یا صورت
۷) مساوی نبودن
۸) صدمات عصبی
۹) وجود فرو رفتگی یا چین خوردگی در سطح پوست که در شکلای جور واجور غیر قابل جذب می تونه منتهی به خارج کردن نخ شه.
۱۰) پرشای عضلانی
در عین حال تحریک بافت کلاژن به وسیله این نخا در حدی که قابل توجه باشه و به وسیله روشای ساده تر ممکن نباشه نیس.
در عکسهای زیر نمای قبل و بعد مریضایی که به وسیله سلیمانیدزه،EremiaوIsse یعنی بزرگترین جراحان ایجاد کننده این روش ها تحت عمل قرار گرفتن از جهت مشاهده مقدار تغییر و موندگاری میارم

افراد مناسب و ناجور به توضیح زیر توصیف شدن:

به طور خلاصه اگه شما جوونین، افتادگی شدید ندارین، تحلیل چربی کلی ای ندارین و قادر به پرداخت هزینه قابل توجه در مقابل یه تغییر ۵/۱ -۱ ساله هستین، می تونین کاندیدای این عمل باشین.

خیابون آفریقا ، بعد از چهار راه جهان کودک ، جنب پارک خشایار ، برج افرا طبفه ۱۰ ، واحد ۱۰۶۰

 تلفن : ۷-۸۸۲۰۹۴۵۵         موبایل : ۰۹۱۲۲۹۶۸۴۰۳

www.rambodsamimi.com

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه
  • لطافت و زیبایی موندگار با پوستی بدون مو
  • طبخ ماکارونی به روشی جدید