مصرف خامه واسه کودکان، خوب یا بد؟

تغذیه

خامه به دلیل این که دارای حجم بالاتری چربی نسبت به بقیه اجناس لبنیه، پس همیشه این نگرانی در مورد این ماده غذایی وجود داشته که مصرفش باعث افزایش چربی بدن و وزن می شه، اگه مصرف مقادیر کافی اون می تونه تامین کننده منابع کافی از کلسیم و ویتامین D شه.

ایمن بودن خوردن خامه به وسیله کودکان

عموما مصرف خامه واسه کودکان مشکلی ایجاد نمی کنه، مگه اینکه کودک گرفتار به نبود تحمل لاکتوز موجود در لبنیات باشه.

البته در مورد کودکانی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستن و به طور مرتب دچار بیماریای عفونی و سرماخوردگی می شن، پیشنهاد می شه که از خامه کمتر استفاده کنن.

در مورد کودکان سالم ۵ سال به بالا، مصرف ۱ تا ۲ قاشق خامه در روز می تونه تامین کننده ویتامین D و کلسیم لازم در اونا باشه.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین بعضی کارشناسان تغذیه کودکان فکر می کنن که مصرف خامه به مقادیر کم در کودکانی که دچار مشکلات گوارشی هستن، می تونه باعث بهتر شدن کارکرد باکتریای پروبیوتیک در روده های اونا شه و مانع از بروز بیماریای عفونی در مجاری گوارشی شه.

توجه مهم مصرف خامه در کودکان

یکی از چند تا نکته مهم در مورد خامه اون هستش که به سرعت در دمای محیط فاسد می شه، به خاطر همین مصرف خامه های فاسد شده یا مشکل دار می تونه بدون این دست اون دست کردن باعث بروز مشکلات گوارشی در کودک شه.

به خاطر همین پیشنهاد اکید می شه که کودکان حتما از خامه تازه پاستوریزه استفاده کنن و از مصرف خامه های غیر پاستوریزه و قدیمی واسه کودکان دوری شه.

.

منبع :