: مسواکای برقی ارزش خریداری دارن ؟

بهداشت

مسواک برقی خوب یا بد؟

اگه تنها دلیل شما واسه مسواک نزدن تون تنبلیه پس بهتره این بهونه رو با خریدن مسواک برقی از بین ببرین و از همین امروز مسواک زدن رو شروع کنین.

این مقاله عصاره بیشتر از ۱۰۰ ساعت تحقیق و بررسی بوده و نظر ده ها فعال و متخصص درزمینهٔ مسواک برقی در اون گذاشته شده. در این بررسی گسترده همه مسواک برقیای موجود در بازار موردبررسی قرارگرفته و از بین اونا چند نمونه رو واسه این مقایسه انتخاب کردین. مقایسه ای که در آخر می خوایم بهترین مسواک برقی موجود در بازار رو ازنظر قیمت و کارایی رو انتخاب کنیم. در اول می خوایم شما رو مقداری با مسواکای برقی و امتیازات و مشکلات اون آشنا کرده و بعد به سراغ بهترین نمونه های موجود میریم.

مسواکای برقی ارزش خریداری دارن ؟

مطمئنا مسواکای برقی کار شمارو راحت تر کرده و حس بهتری رو القا می کنن. وجود یه مسواک برقی می تونه فرد رو بیشتر از پیش به به کار گیری مسواک و رعایت بهداشت دهن و دندون تشویق کنه. طبق آخرین تحقیقات و بررسیای انجام شده در سازمان بهداشت و درمان آمریکا، رابطه مستقیمی بین به کار گیری مسواکای برقی و کاهش پلاک دندون و التهابات لثه هست. دلیل اصلی افزایش بهداشت دهن و دندون با به کار گیری مسواکای برقی، استفاده همیشگی و منظم تر در مقایسه با مسواکای معمولی بود.

البته این بدون معنی نیس که اگه از مسواکای معمولی استفاده کنین دچار بیماریای دهن و دندون میشین. به خاطر همین حتی شرکتای تولیدکننده مسواکای برقی گفتن که استفاده منظم از مسواک و درست استفاده کردن از اون مهم تر از نوع مسواکه. کمترین زمان مناسبی که واسه مسواک زدن تعیین شده دو بار در روز و هر بار به مدت دو دقیقه س.

هم اینکه بخونین: ۱۰ اشتباه عادی در مسواک زدن

زمان مسواک زدن

اما خیلی از افراد حتی با استفاده روزانه دو بار از مسواک به بیماریای دهن و دندون هم دچار می شن. محققان طبق تحقیقات انجام شده دلیل این بیماریا رو صرف زمان کم مسواک زدم می دونن. در مسواکای برقی این مشکل خیلی مرتفع شده. امروزه بیشتر مسواکای برقی به تایمر مجهز شده و پس از دو دقیقه به لرزش درخواهند اومد. اینجوری فرد زمان کمتری رو صرف مسواک زدن نکرده و از اون طرف با مسواک زدن بیش ازاندازه مینای دندون خود رو از بین نمی بره.

حتی خیلی از شرکتای سازنده مسواکای برقی این زمان بندی رو به چهار قسمت ۳۰ ثانیه ای تقسیم کردن تا کاربر با هر بار لرزش یه تیکه از دندون که مسواک میزنه رو عوض کنه. طبق گفته کارشناسان واسه مسواک زدن باید دهن رو به چهار قسمت مساوی (بالا راست، بالا چپ، پایین راست و پایین چپ) تقسیم کرد و واسه هر قسمت دست کم ۳۰ ثانیه زمان گذاشت.

از دیگر مواردی که مسواک برقی پیشنهاد می شه، آدمایی هستن که از دردهای مفصل مثل مچ و کتف رنج می برن. با مسواکای برقی شما می تونین با حرکت کمتر دستان خود به پاکیزگی بیشتری دست پیدا کنین.

خیلی از کاربران از مسواک به عنوان فرچه ای واسه برق انداختن دندونای خود استفاده می کنن. یادتون باشه که هرچقدر مسواک رو بیشتر به دندانا خود فشار بدین باعث پاکیزگی بیشتر نمیشه. فشار بیش ازاندازه می تونه به لثهاتون آسیب برسونه و خیلی راحت مینای دندون شمارو نابود کنه. واسه این افراد مسواکای مجهز به سنسور فشار تجویز می شه. این دست از مسواکای برقی با اندازه فشار دست کاربر حساس بوده و این عادت بد رو از بین میبرن.

سری چرخان در مقابل سری لرزاننده

پرفروش ترین مسواکای برقی امروزی عموماً به دو دسته تقسیم می شن. نمونه عادی تر رو که شرکت Oral-B تولید می کنه دارای سری کوچیک تری در مقایسه با مسواکای معمولی بوده و این سریا عموماً دایره ای شکل هستن. چون که کارکرد اصلی این مسواکای برقی مبنی بر چرخ سریا طراحی شده و سری مسواک با سرعت زیادی می چرخه و دنداناتون رو تمیز می کنن.

دومین نمونه عادی رو که شرکت فیلیپس تولید کرده و Sonicare اسمشه، دارای سریایی مشابه مسواکای معمولی بوده و کارکرد متفاوتی داره. این مسواکا برخلاف اجناس Oral-B سری گردان نداشته و عوضش سریای اون با سرعتی بسیار بالا برابر ۳۰ هزار بار در دقیقه در جای خود به لرزش درمی آیند.

به طورکلی در تحقیقات به عمل اومده مسواکایی که دارای سری چرخان هستن به مراتب مقرون به صرفه تر بوده و علاوه بر مصرف باتری کمتر به کاهش پلاک دندانا بیشتر کمک می کنن.

ویژگیایی که در خرید مسواک برقی مهم هستن

تایمر دودقیقه ای: این ویژگی واسه آزمایش زمان دقیق مسواک زدن بسیار کلیدیه.

طراحی بدنه: طراحی بدنه مسواک خیلی با اهمیته. طراحی بدنه مناسب می تونه از خستگی مچ دست جلوگیری کرده و از افتادن اون هنگام مسواک زدن جلوگیری کنه.

اندازه نگهداری شارژ مناسب: از دیگر ویژگیایی که مهم بوده و اهمیت اصلی اون هنگام سفر نمایان می شه، اندازه نگهداری شارژه. بیشتر مسواکایی که سریای چرخان دارن در این مورد از مسواکایی که سریای لرزاننده دارن کارکرد بهتری رو از خود تلاش می کنن.

سریای قابل تعویض: قابل تعویض بودن سری مسواکای برقی خیلی با اهمیته. رسیدن به دندونای عقب فک، امکان استفاده واسه آدمایی که از ارتودنسی استفاده می کنن و سریای نرم تر واسه کودکان نقشی کلیدی در انتخاب مسواک برقی مناسب دارن.

درپوش مسواک برقی: درپوش پلاستیکی مسواک برقی با اینکه قطعه ساده ای بود و عموماً در همون هفته اول گم می شه. اما همین درپوش می تونه بُرس مسواک شما رو در برابر آلودگیای محیط دستشویی مراقبت کنه.

ضمانت نامه: بیشتر مسواکای برقی با دو سال ضمانت نامه پس از فروش عرضه می شن که این موضوع می تونه در خیلی از موارد خرابی به کمک شما بیاد.

ویژگیایی که بودنشون بهتر از نبودشونه

هشداردهنده چهار مرحله ای: این ویژگی هر ۳۰ ثانیه مسواک برقی رو به لرزه درآورده و به شما یادآوری می کنه که حالا زمان تعویض محل مسواک زدنه.

حس گر اندازه فشار: این حس گر از فشار آوردن بیش ازاندازه به دندانا جلوگیری می کنه

کیف حمل: کیف حمل می تونه مسواک شما رو موقع سفر تمیز نگه داشتن و از وارد شدن آسیب به اون جلوگیری کنه

صفحه نمایش نشون دهنده اندازه شارژ: یکی از اصلی ترین مشکلاتی که هنگام به کار گیری مسواکای برقی ممکنه گریبان گیرتون شه به آخر رسیدن شارژ مسواک هنگام استفاده س. این موضوع می تونه حسابی خون شما رو به جوش بیاره. پس بهتره همیشه از شارژ مسواک خود اطمینان حاصل کرده و یا نمونه های مجهز به صفحه نمایش رو انتخاب کنین.

حالتای جور واجور: بعضی از مسواکای برقی باحالتای کارکرد جور واجور عرضه می شن. از این حالتا میشه به سفید کردن دندانا، دندونای حساس و به تمیز کردن چندجانبه اشاره کرد.

تمیزکننده UV: بعضی از مسواکای برقی امروزی از تکنولوژی ماورای بنفش واسه تمیز کردن بیشتر و سفید کردن دندون استفاده می کنن. کارشناسان هنوز مؤثر بودن این تکنولوژی رو به اثبات نرساندند اما وجود اون غنیمته.

تائید شده به وسیله وزارت بهداشت: یکی از مهم ترین ویژگیای برقی که کمتر به اون توجه می شه تأییدیه وزارت بهداشته. همیشه یادتون باشه از خرید جنسای تقلبی دوری کرده و به نشانای استاندارد توجه کنین.

.

منبع :