مردان هم دچار یائسگی می شن

اخبار روز سلامت و بهداشت سالمندان : بعضی از تغییرات هورمونی که در مردان اتفاق می افته و باعث کم شدن اندازه میل جنسی اونا می شه رو یائسگی مردان می گن. یائسگی در مردان معمولا به دلیل کاهش سطح هورمون تستسترون خون ایجاد میشه.

مردان هم دچار یائسگی می شن

یائسگی در مردان هم هست؟
 
بعضی وقتا تغییرات هورمونی در مردان که به دلیل بالا رفتن سن به وجود میاد رو یائسگی مردونه می گن؛ اما این دوران با یائسگی در زنان فرق داره. در این مقاله علائم ، نشونه ها و راه های درمان یائسگی در مردان آورده شده. تغییرات هورمونی بخشی طبیعی از روند پیر شدن است. برعکس سقوط یهویی هورمونی در اندامای تناسلی زنان در دوران یائسگی، تغییرات هورمونهای جنسی در مردان کم کم و در دراز مدت اتفاق میفته. در ادامه راهکارهای روبرو شدن با این تغییرات به شما ارائه می شه.
 
تعریف یائسگی در مردان
 
واژه یائسگی در مردان بعضی وقتا واسه تشریح پایین اومدن اندازه هورمون تستسترون، استفاده می شه. یائسگی در زنان و مردان دو بحث به طور کاملً متفاوت هستن. در زنان این روند به صورت پایان تخمک گذاری و کاهش تولید هورمون در مدت زمان کوتاه ظهور می کنه. در مردان کاهش تولید هورمون در مدت زمان طولانی اتفاق می افته و حتماً عواقب اون با یائسگی در زنان یکی نیس. بعضی پزشکان از اصطلاح  آندرو پاز واسه تغییرات هورمونی در مردان استفاده می کنن. اصطلاحات دیگری مانند: سندروم کمبود تستسترون، کمبود اندروژن و هیپوگنادیسم دیر رس، هم استفاده می شن .
 
درک بهتر از هورمونای مردونه
 
اندازه تستسترون در بین مردان بسیار متفاوت استر و کلا مردان سن بالا تر اندازه تستسترون کمتری نسبت به مردان جوانتر دارن. اندازه این هورمون کم کم با بالا رفتن سن کم میشه. به صورت میانگین از ۳۰ سالگی به بعد، هر سال ۱ % از اندازه تسترون کم میشه.
 
تشخیص اندازه پایین تستسترون
 
آزمایش خون تنها راه تشخیص اندازه تستسترونه. اندازه این هورمون در بعضی مردان بدون هیچ علامت و نشونه ای پایین تر از حد معموله. در این موارد دارو لازم نیس، اما در بعضی پایین بودن این هورمون ممکنه اونا رو دچار مشکلاتی کنه که در زیر به اونا اشاره می شه :
 
تغییر در فعالیت جنسی
 
در این بحث ممکنه نشونه هایی چون کاهش نعوظ، کم شدن میل جنسی، نعوظ غیر ارادی (مثلاً هنگام خواب)، ناباروری و کوچیک شدن بیضها نمایان شه .
 
مشکل در خواب
 
بعضی وقتا تغییر در اندازه تستسترون باعث بی خوابی و یا پر خوابی می شه .
 
تغییرات فیزیکی
 
تغییرات فیزیکی مانند: افزایش چربی، کاهش توده عضلانی و قدرت بدنی، و کاهش توده استخوانی، تورم وحساس شدن سینه ها، و کم شدن موی بدن هم می تونه از علائم کاهش تستسترون باشه. با احتمال خیلی کم گر گرفتگی و کم شدن انرژی هم اتفاق میفته .
 
تغییرات احساسی
 
تستسترون پایین می تونه باعث کاهش اعتماد به نفس و انگیزه شه. احساس غم و ناراحتی به سراغ فرد میاد و بعضی وقتا نبود تمرکز و به یاد آوردن هم همراه این علائم می شه .
با اینکه بعضی از این علائم و نشونه ها می تونه دلیلی غیر از کاهش تستسترون داشته باشه، دلایلی هم چون اثرات جانبی بعضی داروها، مشکلات تیروئید، نفس تنگی هنگام خواب، که ممکنه اندازه تستسرون رو تحت تاثیر بذاره. وقتی که این شرایط بررسی و تشخیص داده شد، قابل درمانه و اندازه تستسترون به حالت اول برمیگرده .اگه نشونه هایی رو مربوط به کم شدن تستسترون تجربه می کنین، حتماً با دکتر خود مشورت کنین. اون می تونه دلایل اونو بررسی و درمان درست رو واسه شما تجویز کنه. شما به صورت طبیعی نمی تونین اندازه تستسرون خود رو زیاد کنین اما راه های ارائه شده در زیر به شما کمک می کنه :
 
با دکتر خود رو راست باشین
 واسه گرفتن بهترین نیتجه تموم علائم مثل اثرات مصرف دارو ، کم شدن نعوظ و مشکلات جنسی خود رو با دکتر در میان بذارین .
 

تغییر در روش زندگی

غذاهای سالم بخورین و ورزش منظم رو به برنامه روزانه خود اضافه کنین. زندگی سالمتر به شما کمک می کنه تا قدرت و انرژی خود رو حفظ کنین و توده عضلانی رو زیاد کنین. ورزش منظم به خواب بهتر و روحیه خوشحال تر ، هم کمک می کنه .
 
اگه احساس افسردگی می کنین حتماً از دکتر کمک بگیرین
 
 افسردگی در مردان همیشه به معنی غم و اندوه داشتن نیس. بعضی وقتا این حالت به شکل خشونت و یا زودرنج شدن بروز می کنه. بعضی وقتا ممکنه در این شرایط اونا به سراغ الکل و یا بقیه مواد مخدر برن .
 
در مورد داروهای گیاهی مراقب باشین
 
داروهای گیاهی واسه تغییر اندازه تستسترون هنوز تایید نشده. بعضی از این داروهای مکمل، ممکنه خطرناک باشن و استفاده طولانی از اونا باعث سرطان پروستات می شه .
 
 
درمان کم شدن تستسترون یا تستسترون تراپی
 
درمان کم شدن تستسترون با تستسترون تراپی هم موضوعی بحث برانگیزه. این نوع درمان در بعضی مردان باعث اختلالهای زیادی می شه. تستسترون تراپی ممکنه باعث سکته و سرطان پروستات شه پس واسه به کار گیری این روش حتماً با دکتر خود مشورت کنین.

.

منبع :