– افزایش قطر شکم

– کم شدن اندازه تستوسترون

بیشتر ما از خطرات بزرگ شدن شکم آگاه هستیم. اما کاهش تستوسترون(هورمون جنسی مردونه) با افزایش سن هم عوارضی داره؟

پژوهشی که تازگیا در اجلاس هرساله کارشناسان غدد درون ریز آمریکا منتشر شد، نشون داد که مردانی که اندازه تستوسترون در اونا پایینه نسبت به هم سالان شون با اندازه های طبیعی تستوسترون، ۳۳ درصد بیشتر در خطر مرگ هستن.

این یافته ها به معنی اون هستش که باید واسه این مردان درمان جانشین با تستوسترون تجویز کرد؟ هرچند مصرف مکمل های تستوسترون از دهه ۱۹۹۰ در آمریکا رشدی انفجاری داشته.

خانوم گیل لافلین، استادیار پزشکی پیشگیری و خونواده در دانشگاه کالیفرنیای "سن دیه گو" و سرپرست این تحقیق در این مورد خیلی مطمئن نیس.

اون در مصاحبه ای به سوال ها در این مورد جواب می دهد:

* کمی در مورد اندازه پایین تستوسترون و مشکلات بهداشتی مربوط به اون بگید؟

مردان سالمندی که دچار کمبود تستوسترون هستن، میل جنسی کمتر، انرژی کمتر، توانایی کمتر واسه دقیق شدن و فوکوس کردن وتراکم استخوانی پایین تری دارن. اونا هم اینکه دچار تجمع چربی در دور و بر قسمت میانی بدن می شن و در خطر بالاتر مقاومت به انسولین، سندرم متابولیک و دیابت هستن.

کارشناسان فکر می کنن در نزدیک ۶۰ سالگی، حدود ۳۰ درصد مردان دچار کمبود تستوسترون می شن.

در بررسی ما با در نظر گرفتن بقیه عوامل خطرزا؛ مردان با اندازه پایین تر تستوسترون نسبت به افراد با تستوسترون طبیعی، ۳۳ درصد بیشتر در خطر مرگ قرار داشتن. البته به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین میانگین سنی افراد مورد بررسی ما ۷۱ سال بود، یعنی این مردها در گروه سالمندان قرار داشتن.

* و شما از این یافته ها حیرت زده شدید؟

حیرت زده؟ نه. ما انتظار دیگری نداشتیم. اندازه پایین تستوسترون با ایجاد تعدادی از مریضی ها در مردانی همراه س که زمینه قبلی ایجاد اونو نداشتن، مانند دیابت.

مردانی که دچار مریضی عروق تغذیه کننده قلب یا عروق کرونری هستن هم اندازه تستوسترون پایین تری دارن، پس ما می دانیم که اندازه تستوسترون با این مریضی رابطه داره؛ البته ما هنوز مطمئن نیستیم که کاهش احتمال باقی موندن در مردان با تستوسترون پایین به خاطر همین باشه.

* از طرف دیگه، افراد با اندازه بالای تستوسترون احتمال باقی موندن بیشتری دارن؟

نکته بسیار مهمیه. ما دلایلی نیافتیم که داشتن اندازه بالاتر تستوسترون اثری حفاظتی داشته باشه. یعنی درصد احتمال خطر مرگ در مردهای با اندازه تستوسترون بالاتر، نسبت به میانگین خطر مرگ، فرقی نداشت.

* به نظر می رسد پزشکان واسه مردانی که اندازه تستوسترون پایینی دارن به طور در حال افزایش ای مکملای تستوسترون تجویز می کنن. تحقیقات از دادن تستوسترون اضافی پشتیبانی می کنن؟

ما پیشنهاد نمی کنیم که مردان در سنین بالا مصرف تستوسترون رو شروع کنن(حتی گروهی که اندازه تستوسترون در اونا پایینه) چون که به طور قطع نمی دانیم که مصرف مکمل تستوسترون به درد بخور و به طور کامل بی خطره.

ما در حال جمع بیاری اطلاعات هستیم. الان کارآزمایی بالینی کنترل شده ای با تعداد افراد کافی و با قدرت آماری کافی واسه یافته ها با معنی،  در این مورد انجام نشده.

* واسه اینجور مردانی پیشنهاد عملی دارین؟

کم کردن چربی های اضافی در دور و بر شکم و کمر ممکنه به افزایش تستوسترون کمک کنه.

چاقی مرکزی یا همون چاقی شکمی با اندازه پایین تستوسترون رابطه داره و نشون داده شده که مردان دچار چاقی شکمی، وقتی از رژیمای کاهش وزن استفاده می کنن، اندازه تستوسترون در اونا افزایش می یابد. البته الان ما دلیل این رو نمی دانیم.

باحال اینه که چاقی مرکزی در مردان(چاقی سیبی شکل) با کم شدن اندازه تستوسترون همراه س، در حالی که چاقی مرکزی در زنان با افزایش اندازه تستوسترون در ارتباطه.

*و شما باور دارین که مردان دارای اندازه پایین تستوسترون که دچار چاقی دور و بر شکم و کمر هستن، می تونن تا حدی اندازه اونو کنترل کنن؟

بله می تونن و این به شرطی ممکنه که اونا تغییراتی رو در روش زندگی شون اعمال کنن. یعنی بیشتر ورزش کنن و تغذیه مناسب تری داشته. با انجام این کارا خیلی از عملکردها در بدن اونا بهبود پیدا می کنه که اندازه تستوسترون تنها یکی از اونا هستش.

۲۹ درصد مردان در تحقیق شما تستوسترون پایین داشتن. به نظر می رسد که در بالای ۵۰ سال، کاهش تستوسترون تقریبا شایع باشه؟

درسته. تستوسترون با افزایش سن به طور کلی کاهش می یابد. خیلی از کارشناسان فکر می کنن در نزدیک ۶۰ سالگی، حدود ۳۰ درصد مردان دچار کمبود تستوسترون می شن.

الان تحقیقای بسیاری در این مورد در جریانه؛ البته چیزی که لازمه یه کارآزمایی بالینی بزرگ با کنترل دارونماه تا در اون، آثار به کار گیری مکملای تستوسترونی به آزمون گذاشته شه.

Time.com

*

منبع : tebyan.net