: مجازات قاتل ستایش قابل گذشته؟

: آکا ایران: دختر ۶ ساله افغان- که ۶ ماه قبل در خیرآباد ورامین به وسیله پسر ۱۷ ساله همسایه شون به قتل رسید، بازم خبرسازه و در تازه ترین اتفاق معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان تهران اعلام کرد که ممکنه گروه پیشگیری از سلب زندگی کودکان و نوجوانان که در دادگستری استان تشکیل شده، بتونه رضایت اولیای دم رو جلب کنه.
به نقل از همشهری آنلاین، روز ۲۴شهریور ماه امیرحسین، پسر نوجوونی که به اتهام قتل و تجاوز به ستایش بازداشت شده، پس از محاکمه در شعبه هفتم دادگاه کیفری یه استان تهران به اتهام قتل از قصد به قصاص و به اتهام تجاوز جنسی به اعدام محکوم شد. حالا با اعتراض وکیل مدافع متهم پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده شده تا قضات دیوان درباره رأی صادر شده اظهارنظر کنن.
در همین حال قاضی مظفری در نشستی که به مناسبت روز جهانی کودک در مجتمع قضایی شهید بهشتی برگزار شد، در بخشی از صحبت هاش درباره پرونده جنجالی قتل دختر افغان گفت: «من این پرونده رو نخونده ام اما براساس پرونده، ایشون به رشد عقلی رسیده و قاضی مربوطه اونو گرفتن کرده. در این شرایط پرونده به دیوان عالی کشور فرستاده شده تا تصمیم پایانی درباره این رأی گرفته شه. البته ممکنه گروه پیشگیری از سلب زندگی کودکان و نوجوانان که در دادگستری استان تشکیل شده، بتونه رضایت اولیای دم رو جلب کنه.»
با اینحال، دکتر ابراهیم اسلامی، یکی از قضات صادر کننده رأی در پرونده قتل ستایش عقیده داره که واسه اظهارنظر در این باره باید تا اعلام نظر قضات دیوان عالی کشور صبر کرد. ایشون در این باره میگه: «متهم به دلیل اتهام قتل از قصد به یه مرتبه قصاص متهم شده که این مجازات جنبه خصوصی داره و درصورت اعلام رضایت خونواده مقتول قابل گذشته. اما باید به مجازات دیگه ایشون که اعدام به دلیل جرم تجاوز به عنفه هم توجه کرد؛ چون که این مجازات جزو حدوده و درصورتی که با تأیید قضات دیوان عالی کشور قطعی شه، قابل گذشت نیس و اجرا می شه مگه اینکه قضات دیوان نظرشون خلاف رأی دادگاه باشه و این حکم رو رعایت نکنن.»

منبع :