در درجه اول پیشنهاد می شه دو فرد که به مریضی MS گرفتار هستن با همدیگه ازدواج نکنن…

یه متخصص مریضیای مغز و اعصاب به تشریح وضعیت مریضی MS در زنان باردار پرداخت و گفت: ممنوعیتی واسه فرزندآوری بیماران گرفتار به MS وجود نداره اما پیشنهاد می شه این ادما از دوران قبل از بارداری تا زایمون و بعد از اون تحت نظر دکتر باشن.

دکتر حمیدرضا ترابی درباره اینکه بیماران گرفتار به MS می تونن صاحب بچه شن گفت: در درجه اول پیشنهاد می شه دو فرد که به مریضی MS گرفتار هستن با همدیگه ازدواج نکنن اما اگه در شرایطی هستن که تمایل فراوون به ازدواج با هم دارن تاکید می شه تحت نظارت دکتر و در شرایط مناسب مبادرت به فرزندآوری کنن. ایشون با بیان اینکه کلا ممنوعیتی واسه فرزندآوری بیماران گرفتار به MS وجود نداره گفت: دلیل مشکل کروموزومی ارثی این مریضی تا الان ثابت نشده اما آمارهای جهانی نشون داده استعداد ارثی ۵ الی ۱۰ درصد در این موضوع دخالت داره و ممکنه بچه هم با این احتمال گرفتار به مریضی MS متولد شه.

این عضو هیات علمی انجمن ام اس ایران در ادامه اعلام کرد: به زنان گرفتار به این مریضی تاکید می شه در زمان حمله MS، برگشت مریضی و… مبادرت به فرزندآوری نکنن و حتما با دکتر خود هماهنگیای لازم رو بکنن. ایشون با بیان اینکه در دوران بارداری شانس برگشت مریضی به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد شده کمه گفت: بعد از زایمون احتمال برگشت مریضی زیاد می شه اما اگه مریض تحت نظر دکتر باشن در اسرع وقت میشه اقدامات درمانی مناسب رو واسه ایشون انجام داد.

متخصص مریضیای مغز و اعصاب اضافه کرد: اما اگه مادر در شرایط مناسب باشه و تحت استرسای بعد از زایمون قرار نگیره میشه درمان رو به مدت ۶ الی ۹ ماه به تعویق انداخت. ترابی با تاکید بر اینکه مادران باید یکماه بعد از زایمون MRI بکنن گفت: این اقدام جهت بررسی بیشتر مریضی و وضعیت مریض انجام می شه تا در صورت نیاز درمانا به موقع صورت پذیرد. اگه احتمال برگشت مریضی قبل از زایمون بالا باشه مریض بعد از انجام MRI باید تحت درمان قرار بگیره. ایشون در ادامه گفت: اما اگه احتمال برگشت مریضی قبل از زایمون پائین بوده و در دوران بارداری هم برگشت نکرده باشه و مادر شیردهی داشته و کودک ایشون فقط از شیر مادر تغذیه کنه درمانا رو میشه به تعویق انداخت.

این عضو هیات علمی انجمن ام اس ایران در آخر خاطر نشون کرد: اگه مادر بعد از زایمون تحت استرس و فشارای عصبی قرار نگیره و در محیط آروم باشه مریضی اصلا برگشت نمیکنه.

منبع : اونا