ماهی پرورشی یا دریایی بخوریم ؟

واسه حفظ سلامت دست کم هفته ای ۲ مرتبه ماهی، به خصوص ماهیای چرب شامل امگا۳ استفاده کنین.

 

کلا هر وعده ماهی مصرفی باید حدود حداقل۱۳۰-۱۲۰ گرم یا به اندازه کف دست یه خانوم، گوشت خالص ماهی باشه.

۱- ماهیای تازه موجود در بازار از ماهیای منجمد و بسته بندی شده، سالم تر و پرخاصیت ترن؟

 

نه. برخلاف باور عام، خرید ماهیای تازه اصلا برتری خاصی بر ماهیای منجمد نداره. چه بسا که در مواردی، ماهیای منجمد سالم تر از ماهیای تازه هم باشن. اگه شما در شهری زندگی می کنین که به دریا و غذاهای دریایی دسترسی مستقیم ندارین، حتما ماهی از شهرهای ساحلی به شهر شما وارد می شه. اگه فاصله این شهر ساحلی تا شهر شما کم باشه، ماهی رو به صورت تازه و اگه زیاد باشه به صورت منجمد و بسته بندی وارد می کنن. کلا، ماهیای منجمد که دارای بسته بندی کارخانه ای هستن، به محض صید و تمیز شدن، بسته بندی و منجمد می شن و امکان فساد در اونا بسیار پایین میاد. این در حالیه که امکان ماندگی یا حتی فساد در ماهیای تازه به مراتب بیشتر گزارش شده. ضمن اینکه اگه قصد خرید ماهی پرورشی هم دارین، بهتره شکلای جور واجور زنده اونا رو بخرین تا از تازه بودنشون مطمئن باشین.

 

نه، تموم مواد غذایی از سبزیا و میوه ها گرفته تا گوشت و لبنیات، می تونن به مواد شیمیایی مختلفی آلوده باشن. ماهی هم از این قانون مستثنی نیس و گونه خیلی از ماهیا شامل جیوه هستن اما حالا خوبیش اینه کارشناسان فکر می کنن که ریزمغذیای بسیار فراوون و پرخاصیت موجود در گوشت ماهی، اثر جیوه رو تا حد قابل قبولی در بدن کاهش میدن.

۳- درسته که مصرف همیشگی ماهی می تونه شانس دچار شدن به افسردگی و ناراحتیای قلبی رو کم کنه؟

 

بله، اگه دست کم هفته ای ۲ بار گوشت ماهی که زیاد سرخ و سوخاری نشده، استفاده کنین، شانس دچار شدن به فشارخون بالا رو کاهش می دید و ضربان قلبتون هم تا حد قابل قبولی تنظیم می شه. به خاطر همین هم امکان دچار شدن به ناراحتیای قلبی تا ۳۶ درصد در شما پایین میاد. ضمن اینکه امگا۳ فراوون موجود در گوشت ماهی می تونه احتمال دچار شدن به حمله های قلبی و بعضی از شکلای جور واجور سرطانا رو هم کم کنه و با بالا بردن خلق، مانع دچار شدن به افسردگی شه.

۴- درسته که امگا۳ در بدن به اندازه کافی تولید نمی شه؟

 

بله. بدیش اینه بدن آدم قادر به تولید حجم مناسبی از امگا۳ نیس. به خاطر همین هم کارشناسان مصرف خوراکی های پر از این اسید چرب پرخاصیت واسه بدن رو به همه افراد در تموم گروه های سنی پیشنهاد می کنن. ماهیایی مانند کیلکا، کولی، ساردین، خال مخالی، سالمون و قزل آلا در کنار میگو، گردو، روغن کانولا از منابع خوب و در دسترس دریافت امگا۳ حساب می شن.

۵- درسته که مصرف گوشت ماهی باعث افزایش قدرت حافظه می شه؟

 

بله. اصلا خیلی از کارشناسان به خاطر همین، نام «غذای مغز» رو به ماهی دادن. تحقیقات جور واجور ثابت کردن حتی مصرف یه وعده ماهی در طول هفته هم می تونه باعث افزایش قدرت حافظه کوتاه مدت در نگهداشتن کارا شه. به خاطر همین هم مصرف ماهی در دوران میانسالی و پیری، به خصوص به اونایی که همیشه کاراشون رو فراموش میکنن، پیشنهاد می شه. ضمن اینکه مصرف همیشگی ماهی و دریافت ریزمغذیای فراوون موجود در گوشت اون، به خصوص امگا۳، تا حد خیلی از دچار شدن به افسردگی و زوال عقل هم پیشگیری می کنه.

۶- درسته که اندازه امگا۳ ماهیای دریایی از ماهیای پرورشی بیشتره؟

نه، اندازه امگا۳ موجود در گوشت ماهی به نوع ماهی بستگی داره. مثلا ماهیایی مانند قزل آلا، سالمون، شاه ماهی، ساردین و خال مخالی دارای اسیدهای چرب امگا۳ زیادی هستن. اما اندازه امگا۳ موجود در شکلای جور واجور دریایی و پرورشی اونا خیلی فرقی با هم نداره. این در حالیه که بعضی ماهیا دارای امگا۳ کمتری هستن و تولید اونا به شکل پرورشی باعث پایین تر اومدن این مقدار از امگا۳ در بدنشون هم می شه. مثلا ماهی تیلاپیای پرورشی که امروزه طرفداران زیادی هم پیدا کرده، براساس ذرته و به خاطر همین حجم امگا۳ موجود در گوشت این ماهی بسیار کمه.

 

.

منبع :