محققان آمریکایی تیلا پیا رو با یه تیکه بیکن خوک مقایسه کرده و نتیجه گرفتن که تیلا پیا در این مورد با گوشت خوک برابری می کنه و هیچ ارجحیتی نسبت به گوشت قرمز نداره.
معمولا به جز مردمون شمال و جنوب کشور سرانه مصرف ماهی در کشور ما بسیار پایینه اما در سالهای گذشته همزمان با گرانی گوشت و مرغ و حذف کامل این پروتئینا از سبد بعضی از خونواده های کم درآمد، این خونواده ها و قشر متوسط جامعه ناگزیر روی به ماهی البته نوع ارزون قیمت اون آورده ان.
ماهی قزل آلا و شکلای جور واجور پرورشی ماهی آزاد و در آخر این اواخر ماهی تیلا پیا به سفره طبقه متوسط جامعه راه پیدا کرده که در صورت سلامت این ماهیا و اجناس وارداتی ای مثل این مانند ماهی سالمون و ماهی شیر با در نظر گرفتن مغذی بودن و داشتن اسیدهای چرب به درد بخور نوید خوبی واسه الگوی تغذیه ایرانیاس.

اما بعضی وقتا اخباری مبنی بر تولید و پرورش این ماهیا نگرانیای عمیق و البته به جایی در مورد سلامت گوشت این ماهیا ایجاد می شه. تازگیا پیامکی در مورد ماهی تیلا پیا پخش شده که با خود لینکی از فاکس نیوز رو یدک میکشه. این خبر فاکس نیوزمربوط به ماهی تیلاپیا و ورود اون به سفره آمریکاییا هستش . آمریکاییا به طور سنتی به خوردن گوشت بیشتر از غذای دریایی تمایل دارن اما در ده های گذشته الگوی مصرف مواد غذایی اونا هم با پیشنهاد پزشکان و هم اینکه نفوذ فرهنگ غذایی بقیه ملل مانند آسیاییا به آمریکا تغییر اساسی پیدا کرده و الان بسیاری ازآمریکاییا تلاش می کنن مانند یه اروپایی و یا یه ژاپنی یه تیکه ماهی سرخ بخار پز شده با سس و سبزیجات معطر رو به یه تیکه استیک گوساله یا یه بیکن خوک ترجیح بدن. اما فاکس نیوز می نویسه در سالیان گذشته ماهی تیلا پیا به دلیل ارزون تر بودن نسبت به ماهی آزاد ، سالمون ، خال مخالی که ماهیای مورد علاقه آمریکایی هاست بیشتر در سفره آمریکاییا دیده میشه . این مطلب اخطار به کسانیه که تیلا پیا رو به دلیل ارزانی و آسون الپخت بودن بر دیگه شکلای جور واجور ماهی ترجیح دادن.

طبق تحقیقات پزشکی در سال ۲۰۰۸، محققان در ویک فارست که یه دانشکده پزشکیه ،دلیل اول این اخطار راوجود زیادتر از اندازه اسید چرب آراشیدونیک یه جور امگا ۶ نسبت به امگا ۳ دونسته ان. در ماهیایی مانند سالمون و غذاهایی دریایی چون خرچنگ اسید چرب امگا ۳ بسیار سرشاره در ماهی سالمون نروژی و ماهی آزاد کانادایی منبع سرشاری از امگا ۳ هست. این اسید باعت جلوگیری از امراض قلبی، کنترل دیابت و التهابات روده و سرحالی بدنه اما درست برعکس اون امگا۶ ممکنه موجب مشکلات مغزی، فراموشی و شدید شدن التهابات شه.

محققان آمریکایی تیلا پیا رو با یه تیکه بیکن خوک مقایسه کرده و نتیجه گرفتن که تیلا پیا در این مورد با گوشت خوک برابری می کنه و هیچ ارجحیتی نسبت به گوشت قرمز نداره. دکتر فلوید چیلتون که مسئول تحقیقات مقایسه ای بین گوشت قرمز و اجناس دریایی چون تیلا پیاه میگه هدف ما این نیس که کسی تیلاپیا نخورد بلکه منظور ما اینه که اگه دکتر شما واسه نیاز بدن شما به امگا ۳ مصرف ماهی رو به شماپیشنهاد کرد تیلاپیا گزینه مناسب شما نیس.
کارشناسان تغذیه آمریکایی پیشنهاد می کنن تیلا پیا رو به دلیل ارزون و ساده طبخ بودن و خوشمزه بودن جانشین شکلای جور واجور دیگه غذای دریایی نکنین و در مصرف اون میونه روی رو نگاه دارین.

بازم پای چین در میونه
اما شایعه دیگری که در این مطلب به اون اشاره شده آلودگی نوع چینی این ماهی و تغذیه اونا از فضولاته. در این تحقیق ضمن صحه گذاشتن برآلودگیای محیطی پرورش ماهی در چین اومده ۷۳ در صد ماهیایی که وارد سفره آمریکاییا می شه وارداتی و خیلی از اونا از چین وارد شده . این تحقیق که به وسیله موسسه غذا و داروی فدرال آمریکا انجام شده در مورد اجناس دریایی چینی و آلودگیای به وجود اومده به وسیله کشت اونا با فضولات و آلودگیای صنعتی اخطار داده.
در مطالعه روی این ماهیا اومده تستوسترون و آنتی بیوتیکا در گوشت این ماهی در صد بالایی دارن و چون پرورش این ماهی گرمسیری در خیلی از ایالتهای آمریکا ممکن نیس پس نظارتی بر شکلای جور واجور وارداتی اون از چین نیس.

اما طبق این تحقیق مصرف کنندگان ایرونی هم باید در خوردن این ماهی جنبه احتیاط رو رعایت کرده و مسئولان مربوط به سلامت ماهیای وارداتی نسبت به واردات این ماهی از چین ( در صورت وجود اینجور مواردی) تجدید نظر کنن.
در مورد ماهیای پرورشی در کشور ما نه فقط تیلا پیا بلکه شکلای جور واجور دیگه چون قزل آلا و ماهی آزاد پرورشی هم با اتهام آلوده بودن دست به گریبانند هنوز تصاویر تلف شدن انبوه ماهیا در فشاپویه از یادها نرفته. پس به نظر می رسه با در نظر گرفتن دست به دست شدن این اس ام اس و ورود اجناس دریایی به سفره ایرانیان ، مسئولان شیلات و غذای و داروی وزارت بهداشت باید واسه تنویر افکار عمومی تحقیق و گزارشی متقن رو ارائه بدن تا مصرف کنندگان با دودلی اجناس دریایی رو از سبد خود حذف نکنن.

منبع : خبرآنلاین