ماست فاسد میشه؟!

تا حالا براتون پیش اومده که تاریخ مصرف ماست تون بگذره و ندونین که این اتمام تاریخ مصرف به معنی فاسد شدن ماسته یا میشه اونو تا چند روز آینده هم مصرف کرد؟ اصلا می دونین که نشونه فساد ماست چیه؟

متخصص بهداشت مواد غذایی در جواب به این سوالا گفت: ماست به خاطر ۲ ویژگی خاصی که داره، فسادش نسبت به بقیه مواد غذایی با تاخیر بیشتری صورت میگیره. یکی از این ویژگیا، اون هستش که شیر مصرفی واسه جفت و جور ماست، باید جوشیده شده باشه و با شیر خام نمیشه ماست، درست کرد. دومین ویژگی هم فعالیت میکروارگانیسمای غیر مریض کننده داخل محیط ماسته. این میکروارگانیسما یا باکتریا، به صورت رقابتی اجازه رشد به بقیه باکتریا رو نمی دن و اینطوری، روند فاسد شدن این محصول لبنی رو به تعویق میندازن.

متخصص بهداشت مواد غذایی به این نکته هم اشاره کرد که همین میکروارگانیسما، باعث تولید اسیدلاکتیک در ماست می شن و وجود این محیطی اسیدی هم عامل دیگری واسه فساد دیرهنگام ماسته. خود اسید لاکتیک باعث کاهش pH ماست می شه و جلوی رشد میکروبا در محیط اونو میگیره. ایشون تاکید می کنه که تموم این ویژگیا دست به دست هم میدن تا از ماست محصولی بسازن که خیلی راحت فاسد نشه.

با اینکه بحث مسموم شدن با مصرف ماست، تقریبا منتفیه اما کیفیت این محصول می تونه تحت شرایطی شدیدا پایین بیاد و اونو غیر قابل مصرف کنه. چه شرایطی؟ «اگه ماست در برابر گرما محیطی بالا، تابش نور آفتاب یا گرمای شدید قرار بگیره، پروتئین هاش هیدرولیز و تجزیه به اسیدهای آمینه ای می شن که مزه تلخی دارن. با این حساب میشه گفت که تلخ شدن یا کپک زدن ماست نشونه از دست رفتن ایمنی خوراکی اون هستش و در این شرایط باید ماست رو دور بریزین».

جفت و جور و جمع آوری : گروه سلامت پرداد /

.

منبع :