تخمیر باکتریا در ماست چیجوریه؟

ماست جفت و جور شده از شیر (شیر گاو، بز، میش، شتر، الاغ… ) پاستوریزه س که باکتریایی واسه تخمیر به اون اضافه شدن.

 

این باکتریا عبارتند از: استرپتُکُکوس ترموفیلوس و لاکتوباسیلوس بولگاریکوس. تو یه گرم ماست، دست کم ۱۰ میلیون باکتری هست. این باکتریا باید در محصول پایانی زنده باشن. با یه بار مصرف ماست، این باکتریای زنده در رودۀ ما حضور پیدا می کنن و در اونجا فعالیتای تخمیرشان ادامه پیدا می کنن که این فعالیتا به هضم غذا کمک می کنن.

واسه حاصل شدن محصولی به نام ماست، حضور این دو نوع باکتری لازمه. به بیان دیگه، شیره های تخمیرشده با شکلای جور واجور دیگه باکتریا (مثلاً بیفیدوس) نمی تونن ماست نام بگیرن.

نکته:

شیر سویا نمی تونه تبدیل به ماست شه چون باکتریا از لاکتوز واسه تخمیر استفاده می کنن، لاکتوز قندیه که در شیر سویا موجود نیس.

واسه مقابله با مشکلات هاضمه ماست بخورین!

با گذشت زمان، کارآیی آنزیمی که باعث هضم لاکتوز می شه، قندی که در شیر هست، کم و کمتر می شه. واسه همینه که خیلی از افراد بزرگسال و سن بالا واسه هضم شیر مشکل دارن. و در نتیجه مصرف این محصول (شیر) واسه بزرگسالان همراه بعضی مشکلات مثل دردهای شکمی، گاز، نفخ و حتی اسهال هستش.

پس پیشنهاد می شه که این آدما به مصرف ماست روی بیارن. در واقع، مصرف لبنیات باعث بروز این مشکلات نمی شه. این پدیده به حضور باکتریایی نسبت داده می شه که به محض ورود به روده به وسیله بخشی از لاکتوز در روند تخمیر روده ای مصرف می شن. از طرف دیگه، ساختار ماست سرعت هضم و گوارش رو زیاد می کنه و به آنزیما، واسه انجام مأموریت گوارش زمان بیشتری میده.

 

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که باکتریا، که پروبیوتیک هم نامیده می شن، در موارد اسهال به جای شیر خصوصاً واسه کودکان پیشنهاد می شه. با کم شدن خطرات سوءتغذیه، درمون سریع تر هستش.

ماست، با ارزش غذایی قابل توجه

ماست خواص غذایی بیشمار دیگری هم داره. پر از پروتئینه، ً کلسیم، فسفر و ریبوفلاوین (ویتامین B2 که واسه تبدیل مواد غذایی به انرژی لازمه) هم داره.

و در آخر، ماست خوبه!

علاوه بر طعم خوشمزه و ساختار مورد پسند، تازگی ماست هم بسیار جذب کننده س.

واسه تناسب اندام، ماست طبیعی و نه شیرین رو در الویت بذارین. البته، ماست باید در چارچوب تغذیه ای جور واجور و متعادل قرار گیرد.

جمع آوری و تنظیم:گروه سلامت آکا ایران

.

منبع :