دانلود پایان نامه

تعداد صفحات پایان نامه: 110 صفحه

دانلود متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی با فرمت ورد word

 چکیده

طراحی و پیاده سازی سیستم جامع طلا فروشی نیک کار

هدف از ارائه این پروژه ، سهولت دستیابی سریع و آسان به اطلاعات مربوط به قسمت های فروش ، خرید و حسابداری است و همچنین گرفتن گزارشات از اطلاعات فوق به روش آسان را فراهم ساخته است .

این پروژه امکان ایجاد سطح دسترسی اسان به امور کارکنان را برای مدیریت فراهم نموده است برای ایجاد سیتم مناسب ابتدا روش های فروش ، خرید و حسابداری طلا فروشی مورد مطالعه قرار گرفت و نمودارهای لازم ترسیم شد . این پروزه علاوه بر سهولت انجام برای کارکنان ، خواسته های مدیریت و مجموعه را برآورده می سازد .

فصل اول- سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت (MIS)

 1-1- مقدمه  

موضوع مورد بحث این فصل، مدیریت بر پایه اطلاعات است. دو عامل اساسی موجبات تحولات ودگرگونی‌های جنجال آفرین را فراهم می‌سازد. اول، استراتژی رقابت وتوانایی‌های آن که تغییرات سریعی در تکنولوژی را باعث شده است ودوم افزایش قدرت تکنولوژی پیشرفته بعضی از کشورها و همچنین کاهش هزینه‌های تولید به عنوان یک سیاست رقابت صادراتی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. هر دو استراتژی یاد شده ابزارهای اصلی تصمیم گیری استراتژیک مدیریت بر پایه اطلاعات وتکنولوژی فرا پیشرفته عملیات تولید هستند. سیستم های اطلاعاتی مدیریت(Management Information Systems) در راستای تأمین نیاز مدیران در جهت دستیابی موثر به این ابزارها ایجاد شده‌اند.

 1-2 – جمع آوری اطلاعات

امروزه با توجه به حجم وسیع اطلاعات که انسان به‌صورت روزمره با آن‌ها روبروست، روشن است که ذخیره سازی اطلاعات مورد نیاز تنها در حافظه انسان عملاً ممکن نیست.

جوامع پیشرفته در مسیر دستیابی به تکنولوژی اطلاعات هستند . مسیری که حرکت در آن دارای نرخ شتاب بسیار بالایی است. بعضی از عوامل موثر و پیشرفت‌های تکنولوژیکی که در بخش‌های اطلاعاتی بوجود آمده است، عمدتا در تجارت موثر واقع شده‌اند که ذیلاً به آن اشاره می‌کنیم:

 • فراوانی کامپیوترهایی که مدیران و عموم مردم را در انجام فعالیت‌هایشان یاری می‌دهد.
 • توسعه ارتباطات از راه دور که از تکنولوژی ماهواره‌ها ، بانک‌های اطلاعاتی وشبکه‌های بین المللی اطلاعات نشات می‌گیرد.
 • توسعه و افزایش ریز کامپیوترها با قیمت‌های مناسب و امکانات گسترده که موجبات سهولت و سرعت محاسباتی و ذخیره و بازیابی اطلاعات را در محل کار و منازل فراهم کرده است.
 • دسترسی آسان به ترمینال‌ها ورابط‌های مخابراتی جهت برقراری موثر و سریع ارتباطات.

پیدایش کامپیوترهای متفکر و ایجاد سرعت در انجام امور و در عین حال ایجاد قابلیت‌های جدید.

 1-3- سیستم اطلاعات مدیریت

سیستمی که کنترل و بازسازی اطلاعات را از دنیای محیطی وعملیات بازرگانی داخل سازمان به‌عهده دارد به طریقی که با سازماندهی و انتخاب داده‌ها اطلاعات لازم را جهت اتخاذ تصمیم، برنامه ریزی و کنترل برای مدیران آماده سازد ، سیستم اطلاعاتی مدیریت نامیده می‌شود. در گذشته منابع اطلاعاتی مدیران اتفاقی و غیر مطمئن و از طرق مختلف وگوناگون بود،از این رو اطمینانی از درستی اطلاعات در دست نبود. با توسعه کامپیوترهای با ظرفیت ،سرعت ودقت بالا در اواسط قرن بیستم تکامل وکاربرد مفاهیم سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت (MIS) روندی دیگر و با سرعتی بیشتر توسعه یافت که حاصل آن تغییرات در عملیات وفعالیت‌ها و وظایف سازمان‌های تجاری دنیا به‌شرح زیر شد:

1- مدیریت متمرکز و تکیه بر محورهای تمرکز اطلاعات و بهره‌گیری از تکنولوژی پیشرفته.

2- طراحی اطلاعات و ارایه گزارش‌های لازم برای اتخاذ تصمیم مدیریت ، برنامه‌ریزی و کنترل سازمان.

3- طراحی سیستم اطلاعات مدیریت با تکیه بر کنترل وسیستم‌های اطلاعاتی مدیریت کنترل پروژه‌ها.

مجموعه این فعالیت‌ها MIS یا سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت نامیده می‌شود. هدف سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت افزایش روند ارایه واداره اطلاعات وکاهش حدس و گمان در حل مشکلات در سطوح مختلف سازمانی از طریق سیستم‌های بازخور اطلاعات و بازتاب بازیابی اطلاعات در جهت تکامل داده‌های جدید به سیستم است.

 1-4-1-قدم‌های بسط و توسعه MIS

برای ایجاد و توسعه سیستم‌ها به منظور اجرای MIS در مرحله اول باید تعریفی دقیق از MIS داشت. سپس نیازها تعیین و اهداف اجرایی سیستم در رابطه با MIS مورد نظر و زیرمجموعه سیستم اطلاعاتی مدیریت مشخص شوند. نهایتاً طرح تحقق پذیری یا نقشه مراحلی را که باید اجرا شوند همراه با افراد مسئول هر مرحله و ارزش هر کار و زمان برنامه تعیین شوند. هنگامی‌که چگونگی تحقق پذیری طرح به تصویب مدیریت برسد، آنگاه مفهوم کلی MIS برای بازبینی و تصویب بازنگری می‌شود. پس از تصویب طرح، جزییات کاری طرح تهیه می‌شوند. هنگامی‌که جزییات طرح تصویب شوند، آنگاه MIS جدیدی برقرار می‌شود و بهنگام در می‌آید و نگهداری می‌شود. گرچه مراحل فوق جدا از یکدیگر به نظر می‌رسد، لیکن درواقع یک مجموعه مرتبط است.

 1-4-2- سازماندهی سیستم اطلاعات مدیریت در سازمان‌های تجاری

بسط وتوسعه MIS فرایندی اساسی است و برای انجام آن به افراد متخصص و حرفه‌ای نیاز است. بنابراین برای ایجاد یک MIS به کار گروهی و سرپرستی آن توسط یک مدیر و متخصص نیازمندیم. اگرچه مدیران و جمعی از متخصصین مختلف در طراحی MIS شرکت خواهند داشت ، اما مسئولیت مستقیم طرح متوجه مدیر MIS است. برای یک چنین مسئولیت مهمی مدیر MIS باید با تسلط فنی و وقوف کامل بر وظایف، نفوذی معنوی و علمی بر تمام سطوح مدیران بیابد.

یکی از اهداف مورد نظر مدیران افزایش کیفیت تولید محصولات به همراه بهبود انگیزه‌های شغلی در کارکنان است. کمک جهت نیل به این هدف از اهم وظایف مدیر MIS است و رسیدن به آن مهمترین عامل توفیق MIS محسوب می‌شود. ارایه گزارش‌های مدیریتی نقش بسزایی در تصمیم گیری مدیریت جهت نیل به این اهداف به عهده خواهد داشت.

 1-4-3- جایگاه سیستم اطلاعاتی مدیریت در سازمان

عملاً مدیر MIS برای طراحی وکنترل شرکت به معاون خدمات اجرایی یا معاون ارشد گزارش می‌دهد. در بسیاری از شرکت‌ها شاخه معاونت MIS به‌وجود می‌آید که گزارش خود را مستقیمأ به مدیریت عالی ارایه می‌کند. در نوع دیگر ساختار سازمانی تمام فعالیتهای MIS در سطوح شرکت متمرکز می‌شود. مدیر MIS در این‌جا همطراز سایر معاونین شرکت است.

1-5- نیاز مدیران به سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت

واژه مدیریت با مفاهیمی مختلف تعبیر و تفسیر شده است . اگر هر پژوهشگر از ده نگرش مختلف در جستجوی یک معنای واحد برای واژه مدیریت باشد، به ده تعریف اما با نکات و اصول مشترک می‌رسد. اغلب این تعاریف در نکاتی فصل مشترک دارند که از آن‌ها واژه‌ها و وظایف کاربردی منبعث می‌شوند.

الف) برنامه ریزی

طرح‌ها در سطوح مختلف و سلسه مراتب سازمانی با هدف دستیابی به اهداف مشترک و از قبل تعیین شده تعریف می‌شوند. این سطوح طرح‌های بلند مدت و کوتاه مدت نامیده می‌شوند. برنامه ریزی به‌منظور استفاده از منابع سازمان برای نیل به اهداف سازمان و بهینه سازی هزینه‌ها صورت می‌گیرند و به‌عنوان اولین وظیفه مدیریت شناخته شده است.

ب) سازماندهی

یک مدیر برای اجرای برنامه‌ها نیازمند به سازماندهی منابع فیزیکی، مادی و انسانی است. لذا باید وظایف مشخص، مسئولیت‌ها معلوم، بودجه تعیین و در معیار زمان تنظیم شوند. برای انجام این وظایف، مدیر همچنین نیازمند آگاهی از سازمان و انجام امور در دیگر قسمت‌هاست به‌نحوی‌که بتواند اقدامات لازم را به اجرا درآورد.

پ) رهبری و ایجاد انگیزه

وظیفه دیگر مدیریت تحقق پذیری برنامه‌هاست . سازمان نیازمند به هماهنگی و راهبری فعالیت‌ها که در جهت وظایف تعیین شده است. بزرگترین دغدغه مدیریت ایجادانگیزه در کارکنان است. مساله اساسی این است که یک مدیر باید یک سیستم ارتباطی مؤثر بین کارکنان سازمان برقراری کند. والبته انجام این مهم با ایجاد یک ساختار سیستم اطلاعاتی مدیریت مؤثر می‌تواند به‌صورتی کارا و بهینه میسر شود.

ت) گزارش دهی

برای پیگیری اقدامات انجام شده در زمینه امور اجرایی کارکنان باید مرتباً و به‌طور مستمر از جریان پیشرفت کار به مدیریت گزارش دهند. در مرحله برنامه ریزی تعیین اهداف صورت گرفته است و هر تغییری نیاز به عملیات اصلاحی در برنامه دارد. اغلب اهداف سازمان به‌صورت یک سیستم کنترل برنامه و بودجه طراحی و متغیرها در بودجه‌های قسمتی یا عملیاتی با طراحی گزارش‌های مدیریت استراتژیک تهیه می‌شوند.

ث) کنترل

هر گزارشی که به مدیریت داده شود، ممکن است باعث تغییراتی در برنامه و بودجه شود، بنابراین طرح‌ها معمولاً به تجدید نظر و بازنگری نیاز دارند و ساختار سازمانی نیز باید با آن هماهنگ باشد. این وظیفه به‌عنوان کنترل سیستم خوانده می‌شود. اگر تاخیر در عملیات وجود دارد، باید تصمیمات مقتضی گرفته شود. چنین تصمیماتی نیاز به اطلاعات کنترلی دارند که بازتاب مدیریت نامیده می‌شود. این وظیفه از جمله وظایف سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت است.

 1-6- تعریف سیستم

سیستم شامل مجموعه‌ای از اجزاست، و دستیابی به عملکرد بهینه اجزاء زمانی میسر است که سیستم در مجموع و کل به‌صورتی بهینه عمل کند. بنابراین تعریف ساده‌ای از سیستم که در سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت می‌تواند کار برد داشته باشد ، عبارتست از : سیستم سازماندهی عواملی است که بر یکدیگر تآثیر دارند و برای دستیابی به هدف یا اهدافی مشترک عملیات پردازش را برروی داده‌ها و همچنین اطلاعات خام به‌صورت فردی یا در مجموع در یک زمان یا زمان‌های مختلف انجام می‌دهد تا ستاده مورد نظر بدست آید. عوامل کنترلی به‌عنوان بازوهای بازتابی سیستم عمل می‌کنند .

1-7- تکنولوژی اطلاعات

تکنولوژی اطلاعات (IT ) واژه ایست که در سال‌های 1970 پدید آمد که در برگیرنده دو موضوع محاسبات (COMPUTING ) و ارتباط (COMMUNICATION ) بود. تعابیر مختلفی با بر خوردهای متفاوتی در زمینه تکنولوژی اطلاعات عنوان شده است. گستره این تعابیر از پردازش اطلاعات اداری تا معنای وسیع کاربرد کامپیوتر در امور تولید از قبیل استفاده از رباتها و کنترل از راه دور بوده است. مفهوم تکنولوژی اطلاعات عبارت از آن جنبه‌هایی از تکنولوژی است که سیستم‌های پردازش اطلاعات بازرگانی را در بر می‌گیرد. منظور از بازرگانی معنای اعم آن است که ارایه خدمات و کالا می‌باشد.

 1-8- تحولات آینده و روند تکاملی در امر پردازش و مدیریت اطلاعات

 • در حال حاضر مدیران به خود کفایی و خود اتکایی اطلاعات رسیده‌اند، زیرا اکنون شخصاً می‌توانند بسیاری از امور را با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری انجام دهند.
 • مدیران نیازمند ارتباط تنگاتنگی با سازمان خود هستند و از طریق استفاده از کامپیوتر این امکان به‌راحتی پدید می‌آید.
 • سهولت انجام امور بانکی در منزل، خرید کالای مورد نیاز بدون مراجعه به فروشگاه‌ها و تحقق سیستم‌های اطلاعاتی مدیران.

کامپیوترهای اولیه به پردازش اطلاعات عددی مانند لیست‌های حقوق و دستمزد و حسابداری می‌پرداختند، درحالی‌که امروزه با استفاده از کلمه پردازها (word processors ) نوشته‌ها نیز پردازش می‌شوند و حتی انتقال و نگهداری تصاویر و متون با استفاده از ماشینهای تصویر یا نمابر (facsimile ) و کامپیوترها به‌راحتی صورت می‌گیرد و حتی پردازش سریع و آسان اطلاعات نیز در شرف دستیابی است.

پردازش اصوات با استفاده از تلفن و کارت‌های صدای کامپیوتری و نیز اتصال خطوط تلفن به کامپیوترها به ذخیره سازی و پردازش و بازیابی آن تحول یافته است. اما دهه 1990 سال‌های ادغام اطلاعات و تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات بود که آن را پشت سر گذاشته‌ایم و دهه اول قرن جدید، سال‌های ارتباط صوتی با کامپیوترها جهت پردازش‌های یاد شده خواهد بود.

1-9– آشنایی با تجزیه، تحلیل و طراحی سیستم

سیستم عبارتست از مجموعه‌ای سازمان یافته از پدیده‌های مرتبط به‌یکدیگرکه محتوای آن را داده‌ها، پردازش‌ها، ذخیره سازی، نگهداری و ستاده‌ها تشکیل می‌دهند، با این هدف طراحی که مقاصد معین و از پیش تعریف شده‌ای تامین شوند. تقسیم بندی سیستم به ساده و پیچیده می‌تواند معیار خوبی باشد، بدین ترتیب که سیستم کنترل موجودی انبار سیستم ساده‌ای تلقی می‌شود، درحالی‌که سیستم‌های اطلاعات مدیریت از نظر طراحی و اجرا به‌عنوان سیستم پیچیده‌ای شناخته می‌شود. طراحی و اجرای سیستم کاری هزینه‌بر و زمان‌بر است.

به‌همین دلیل است که مدیران رغبت بیشتری به پیاده سازی سیستم‌های ساده حقوق و دستمزد، انبار و زیر سیستم‌های آن دارند تا درگیر سیستم‌های پیچیده‌ای چون سیستم‌های اطلاعات بازاریابی و اطلاعات مدیریت نشوند

 1-9-1- تجزیه و تحلیل سیستم چیست؟

تجزیه و تحلیل سیستم عبارت از جانشین سازی سیستم جدید به‌جای سیستم قدیم است. کسی که مسئولیت بکارگیری روش‌ها و تکنیک‌ها و دستورالعمل‌های تجزیه و تحلیل سیستم را به‌عهده دارد، سیستم‌آنالیست نامیده می‌شود. این شخص در تماس نزدیکی با کاربرها، مشتری‌ها، عموماً مدیران سازمان‌ها می‌باشد و وظایف او را می‌توان به‌شرح زیر برشمرد:

الف : آنالیست باید بین برنامه نویس، مدیران، کاربران و عرضه کنندگان سخت افزار هماهنگی به‌وجود آورد، و بنابراین الزاماً باید قدرت بیان و توانایی نگارش خوبی باشد.

ب : آنالیست باید برنامه‌ریزی و طراحی سیستم را انجام دهد و این وظیفه شامل مراحل اولیه تا اختتام پروژه طراحی سیستم‌های اطلاعاتی است.

 1-9-2-دلایل تغییر سیستم

سیستم‌های اطلاعاتی معمولآ در خلاء و دفعتاً به‌وجود نمی‌آیند، بلکه دلایلی برای اجرای تغییرات وجود دارند. این دلایل می‌توانند به‌شرح زیر باشند:

نواقص اجرایی سیستم موجود که تأثیر مستقیم بر افزایش هزینه اجرایی سیستم دارد، دریافت شکایات متعدد از کاربران یا مشتریان، کاهش سود حاصل به‌علت تأخیر در عرضه اطلاعات جهت تصمیم گیری، و درخواست‌های خارج از سازمان از قبیل تقاضای تهیه گزارش یا اطلاعات خاص از طرف سازمان‌های مرتبط دیگر، ضرورت تغییر سیستم را طلب می‌کنند.

 1-10- تجزیه و تحلیل سیستم و طراحی

روش‌های مختلفی برای تجزیه، تحلیل و طراحی سیستم‌های کامپیوتری وجود دارند. تردیدی نیست که پیچیدگی حوزه عمل و بودجه و اعتبار عوامل موثری در انتخاب سیستم است. بدون تردید سازمان‌های کوچک قادر به صرف هزینه زیادی برای پیاده سازی یک سیستم جدید نیستند، و بنابراین به استفاده از بسته‌های نرم افزاری اکتفا می‌کنند، درحالی‌که در سازمان‌های بزرگ، بیشتر مدیران سیستم خاص خود را طلب می‌کنند و یک طراحی ویژه باید انجام پذیرد. اما به هر حال تجزیه، تحلیل و طراحی همه سیستم‌ها باید از اجرای مراحل خاصی تبعیت کند که آن‌ها را می‌توان به‌شرح زیر برشمرد:

 • مراحل مختلف با زیر مجموعه‌های وابسته به هر مرحله باید مشخص شوند.
 • کنترل‌هایی برای اطمینان از پیشرفت کار باید برقرار شود.
 • از ابزارهای تسهیل کننده در امر تجزیه و تحلیل باید استفاده شود.
 • اسناد باید دقیقاً و به‌طور صحیح نگهداری شوند.
 • برنامه ریزی دقیق همراه با بودجه و زمان‌بندی فعالیت‌ها مورد نیاز است.

 

1-10-1-تجزیه و تحلیل سیستم و طراحی

با فرض بر این‌که مراحل تجزیه و تحلیل یک سیستم نهایتاً به کاربرد کامپیوتر منجر خواهد شد، مراحل را می‌توان به‌شرح زیر طبقه بندی نمود:

 • مطالعه و امکان سنجی
 • مطالعه و تجزیه و تحلیل سیستم
 • طراحی سیستم
 • برنامه ریزی
 • اجرا

اکنون به شرح مراحل واجرای سیستم می‌پردازیم.

 الف) مرحله اول : امکان سنجی (Feasibilty Study )

این مرحله به دو زیر مرحله تقسیم می‌شود:

1- از دیدگاه مشتری یا کاربر

تشکیل کمیته مرکزی برای کنترل پیشرفت پروژه به‌منظور آگاهی بخشی کاربران.

تعریف، تعیین و تقسیم وظایف و نقش هر شرکت کننده.

2- از دیدگاه تحلیل‌گر (یا تیم پروژه)

مشارکت و همکاری مدیران عالی و کاربران و کسانی‌که به هر ترتیب در آینده از سیستم استفاده خواهند کرد.

مطالعات بالا در چهار چوب گزارشی که حاوی سرفصل‌های زیر است تسلیم مدیریت می‌شود:

 • تعریف مساله ،ماهیت ،حوزه عملکرد و اهداف پروژه.
 • ترکیب منابع (انسانی ، مالی و تجهیزاتی).
 • پیش بینی و برنامه ریزی کلی بودجه از دیدگاه هزینه ها و زمان اجرای پروژه.
 • پیشنهادها.

گزارش امکان سنجی لزوماً مثبت نیست. ممکن است نتیجه آن از دیدگاه هزینه و اجرا منفی تلقی شود که نهایتاً پروژه مردود شناخته می‌شود و درصورتی‌که گزارش مورد پسند قرارگیرد، با دریافت موافقت کتبی مدیریت نسبت به مرحله بعدی اقدام می‌شود.

 ب) مرحله دوم : مطالعه سیستم و تجزیه و تحلیل آن (System Study and Analysis )

مطالعه تفصیلی عملیات جاری، فایل‌ها (پروژه‌ها)، اسناد، روش‌های انجام کار و غیره در این زمره هستند که تار و پود سیستم جدید را به‌وجود می‌آورند. باید بخاطر داشت تا مطالعه وضعیت موجود و شناسایی کامل نسبت به سیستم‌های حاضر صورت نگیرد، ارایه روش‌های بهبود بخش یا پیشنهاد استقرار سیستم جدید مقدور نیست. وظایفی که برای اجرای این مرحله در نظر گرفته می‌شوند، عبارتند از:

 • تعریف و تعیین اهداف سیستم
 • برقراری منابع و انواع اطلاعات
 • اتخاذ تصمیم در مورد روش‌های جمع آوری اطلاعات و یا روش‌ها برای یافته‌های حقیقی شامل مصاحبه، مشاهده، پرسشنامه، مطالعه مدارک ثانویه، مطالعه رکوردها، ذخیره سازی و بازیابی اطلاعات.
 • مطالعه روش پردازش و انطباق اطلاعات موجود. این مرحله عبارتست از بررسی سیستم موجود، نمودارها، روش‌ها و ابزار کاربردی جهت درک بهتر سیستم‌های موجود از قبیل نمودار اتخاذ تصمیم، ساختار زمانی، نمودار فرایند اطلاعات، نمودار پردازش و ستاده، مطالعه گزارش‌های موجود، دستورالعمل‌ها و روش‌های نمونه‌گیری.
 • تجزیه و تحلیل اطلاعات: نمودارهای مورد بحث، در این قسمت مورد تفسیر و تعبیر قرار می‌گیرند و پس از ارزیابی، نقاط بحرانی آن تعیین می‌شوند. اهم وظایف آن بدین شرح است:

– درجه بندی نقاط بحرانی در مورد اجرای سیستم (آیا سیستم و اهداف آن واقعی و صحیح پیش بینی شده است ؟).

– تعیین عوامل و فعالیت‌های اصلی و ارتباط بین آن‌ها.

– تعیین توان‌ها و تنگناها و محدودیت‌های موجود.

تعیین چگونگی به‌کارگیری منابع مرحله بعدی کار را تشکیل می‌دهد.

ج) مرحله سوم : طراحی سیستم (System Design)

این مرحله‌ای است که آنالیست به برنامه ریزی سیستم جدید می‌پردازد. مرحله طراحی سیستم یک قدم اساسی در طراحی تفصیلی است که طراحان برای طراحی معمولاُ از انتها به اول می‌پردازند، بدین‌طریق که از مطالعه ستاده‌ها (اسناد، گزارش‌ها، فایل‌ها و دستورالعمل‌های استاندارد شده) به داده‌ها خواهند رسید. مرحله طراحی به دوقسمت تقسیم می‌شود: طراحی مقدماتی و طراحی تفصیلی.

وظایف اصلی مرحله مقدماتی عبارتند از :

1- تجدید نظر وبررسی احتیاجات و نیازهای سیستم.

2- بررسی اصول و مفاهیم اساسی سیستم مانند این‌که:

 • سیستم باید تا چه حد متمرکز و یا غیر متمرکز باشد؟
 • سیستم محاوره‌ای در هر لحظه تا چه حد باید پیش بینی شود؟
 • روش‌های ورود اطلاعات چگونه باید باشد؟
 • گزارش‌های مورد نیاز کدام هستند؟

 د) مرحله چهارم :برنامه نویسی Programming))

این مرحله زمان بر و گاهی خسته کننده است، زیرا طراحی‌های انجام شده نهایتاً باید به‌راحتی از نمودارها و خصوصیات منطقی سیستم برای برنامه نویسی استفاده نماید. به‌همین دلیل است که برنامه نویس در طراحی نیز باید شرکت داشته باشد. تعداد زیادی ابزار کمک کننده برای استفاده برنامه نویس وجود دارد که برنامه نویسی را سرعت می‌بخشد.

امروزه مهمترین این ابزار ها به‌عنوان زبان‌های نسل چهارم و پنجم و نیز زبان‌های شیء گرا و دیداری(Visual) نامیده می‌شوند.

آزمون برنامه‌ها: برنامه‌های نوشته شده باید با ورود اطلاعات آزمون شوند تا قابلیت، صحت و سرعت آن معلوم شود. معمولاً این آزمون‌ها با ورود و حجم زیاد از داده‌های عملیاتی می‌تواند آزمون شود.

 ه- مرحله پنجم : پیاده سازی و اجرا (Implementation)

این مرحله انتقال واقعی طراحی سیستم پایگاه‌های اطلاعات و برنامه نویسی به دنیای عمل و اجراست. آغاز آن با نصب سخت افزار و پایانش با جانشین سازی کامل سیستم جدید بجای سیستم قدیم است. از آنجا که در این مرحله مسایل روابط انسانی با دقت زیادی برنامه ریزی و مدیریت می‌شوند، مشکلات کمتری بر سر راه این مرحله به‌وجود می‌آید.

 • مدیریت پروژه ( Project Management ) : برنامه ریزی و زمان‌بندی دقیق منابع (انسانی و تجهیزات) و بودجه با استفاده از شبکه مسیر بحرانی (CPM) صورت می‌گیرد تا دقت و کارایی در زمان و هزینه مشخص شود.
 • آموزش کارمندان و ارتقای سطح فرهنگ آنان (Staff – Training and Education) قاعدتاً نباید به امور جاری کارکنان صدمه زند و نیاز به برنامه درسی و خط مشی‌های اجرایی دارد.
 • تغییر فایل یا پرونده (File Conversion ) : شکل بندی مجدد فایل‌ها جهت اجرای سیستم جدید.
 • ایمن سازی( Security ) : شامل کنترل و سیستم‌های حضور فوری (Stand by Arrangement).
 • کنترل اسناد (Documentation) : حصول اطمینان از این که اسناد بهنگام شده‌اند.
 • اتخاذ تصمیم در اجرای کلی تغییرات (Deciding on Change Over).}

 و- مرحله ششم : کنترل و تجدید نظر (Control and Review)

الف ) کنترل : پس از پیاده سازی و اجرای سیستم، باید اجرای سیستم برای مدتی زیر نظر باشد و کیفیت و کمیت اجرایی آن کنترل شود تا تطابق آن با انتظارات اولیه بررسی شود. برای این منظور قدم‌های زیر را می‌توان برداشت.

 • مقایسه بازدهی و کارایی اجرای سیستم با استانداردهای تعیین شده.
 • مقایسه برنامه و عملکرد و کارایی سیستم.
 • انجام اصلاحات برای مراحلی که نیاز به تغییر است. این مرحله را به عنوان نگهداری (Maintenance) نامند و همواره نیازمند جلسات منظم است.

ب) تجدید نظر (Review) : تجدید نظر معمولاً باید سالیانه صورت گیرد، زیرا سابقه اجرایی لازم فراهم شده است و نواقص اجرا نیز معین می‌شوند. عوامل قابل بررسی در این مرحله عبارتند از دقت، هزینه، گزارش‌ها و اطلاعات مربوطه. شاید بهترین ارزیابی این باشد که آیا سیستم جدید اطلاعات کافی، دقیق و سریع به سوال مورد نظر در زمان و مکان و با کیفیت و کمیت لازم را در اختیار می‌گذارد. اگر پاسخ به این سؤال مثبت باشد تردیدی نیست که موفقیت سیستم تضمین شده است.

 

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

با فرمت ورد word

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

دانلود کامل پایان نامه طراحی و پیاده سازی سیستم جامع طلا فروشی نیک کار


دیدگاهتان را بنویسید