دانلود پایان نامه

دانلود متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد word

دانشگاه پیام نور شازند

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

پژوهشی جهت دریافت درجه کارشناسی

رشته روان شناسی عمومی

 عنوان پژوهش:

بررسی میزان شیوع کمرویی در دختران دبیرستانی شهرستان شازند

 استاد راهنما:

آقای منصور عبدی

 پژوهشگر:

زهرا اسماعیلی

چکیده

بحث درباره شیوع کمرویی و درصد فراوانی افراد کمرو کار ساده‌ای نمی‌تواند باشد، می‌توان گفت که پدیده کمرویی فوق‌العاده فراگیرست. درصد قابل توجهی از کودکان ونوجوانان، جوانان و بزرگسالان هر جامعه دچار کمرویی و چنین ناتوانها و معلولیتهایی اجتماعی هستند. بررسی‌های انجام شده حاکی از آن است که تمامی افراد کمرو در همه موقعیتها و شرایط اجتماعی یکسان واکنش و رفتار مشابهی از خود نشان نمی‌دهند و میزان و درجات احساس کمرویی ایشان کاملاً متفاوت است. هدف از پژوهش حاضر بررسی کمرویی در دبیرستان دخترانه شهرستان شازند می‌باشد که برای این منظور از بین دانش‌آموزان یکی از دبیرستانهای شهرستان شازند 200 دانش‌آموز دختر به تصادف انتخاب کرده و نتایج نشان می‌دهد که 47% خود را فردی کمرو قلمداد کردند . و 52% گفته‌اند که کمرو نیستند در مورد میزان کمرویی 46% درصد به کمرویی متوسط پاسخ مثبت داده‌اند و همچنین در مورد اوقات کمرویی که چند وقت یکبار احساس کمرویی می‌کنند. 5/38% درصد به گزینه به ندرت یکبار در ماه یا کمتر جواب مثبت داده‌اند و در مورد اینکه کمرویی آیا برایشان یک مشکل شخصی ایجاد کرده است یا نه 5/28% به گزینه بله گاه گاهی پاسخ داده‌اند. در مورد تظاهر نکردن به کمرویی گفته‌اند بعضی اوقات می‌توانم بعضی اوقات نمی‌توانم بیشترین درصد 68% به این گزینه جواب داده‌اند.

37% درصد از دانش‌آموزان کمرو در گروههای کوچک اجتماعی مانند مهمانی ها بیشتر احساس کمرویی می‌کنند و بعد از آن 31% درکنش متقابل یک به یک با فردی از جنس مخالف احساس کمرویی می‌کند بیشترین واکنش جسمانی در مورد تپش قلب و سرخ شدن است در مورد پی‌آمدهای منفی کمرویی 47% اشاره کرده اند که مشکلات اجتماعی ایجاد می‌کند ، در مورد پی‌آمد مثبت کمرویی 52% اعتقاد دارند فردی کاملاً متواضع و قابل اتکاء را پدید می‌آورد و در آخر 49% حاضر بودند بر کمرویی خویش غلبه کنند.

فــصل اول

موضوع پژوهش

در مشکلات و مسائل مهمی که نوجوانان و کودکان امروزه آن روبه‌رو هستند مشکل خجالت و کمرویی است این مشکل را عامل عقب‌ماندگی، شکست و ناکامی انسان در مراحل مختلف زندگی به شمار آورده‌اند.

به تجربه ثابت شده است که تعداد زیادی از دانش‌آموزان مقاطع مختلف تحصیلی به کمرویی و خجالت مبتلا هستند و از این مشکل رفتار رنج می‌برند چون نمی‌توانند عواطف و احساسات واقعی خود را در برخورد با مسائل و شرایط گوناگون ابراز نمایند. هر کسی ممکن است با عدم موفقیتهای ناخواسته و ناخوشایندی روبرو شود و بگونه‌ای شایسته با آن مقابله نکند و در نتیجه از نشان داد واکنش مناسب باز بماند یا بدلیل گرفتار شدن در هراس بی‌دلیلی قادر به دفاع از حقوق فردی و اجتماعی خویش تشود و در دیگر مراحل زندگی مغلوب و سرشکسته مهم بر حق خویش را به دیگران یا رقیبان واگذار کند و قادر به دفاع از آن نباشد این افراد که ما آنها را کمرو و خجالتی می‌نامیم. از ایجاد و ارتباط با دیگران ترس واهمه دارند و بیشتر ترجیح می‌دهند تا دیگران به جای آنها صحبت کنند و افکار و عقاید و نظرانشان همانهایی باشد که دیگران. افرادی بی‌احساس و انزواطلب جلوه می‌کنند و بدلیل این افکار و رفتار ماست. که افراد کمرو به تدریج از سوی دیگران طرد شده و میل به انزوا در آنها شدیدتر می‌شود حال این پرسش مطرح می‌شود که چگونه احساس کمرویی و انزواطلبی در افراد را می‌توان راه زندگی یاری دهد استعدادها و قابلیتهای ذهنی آنان را کشف و درک کنند و شرایط مساعدی را جهت پرورش و شکوفایی این استعدادها را فراهم سازند. مهمترین این افراد والدین و مربیانی هستند که کودک را پروش می‌دهند لذا با شیوه‌های رفتاری مناسب با توجه به منش و ویژگیهای فرد و شخصیتی و کودک با نوجوان انتخاب شده و به کار گرفته شود تا نتایج مطلوبی به بار آورد. به هر حال این حقیقت که عده‌ای از کودکان منزوی به بزرگسالان ناشاد و بی‌لیاقت تبدیل خواهند شد به تنهایی دلیل کافی برای توجه به این مشکل است پس برماست که راههای برای رهایی از اسارت شرمساری را به آنان نشان دهیم. که هدف از پژوهش حاضر بررسی میزان کمرویی در دختران دبیرستان شهرستان شازند می‌باشد.

  بیان مسأله

در این تحقیق محقق بر آنست که میزان شیوع کمرویی را در دختران بررسی کند پدیده کمرویی فوق‌العاده فراگیر است در هر جامعه‌ای درصد قابل توجهی از کودکان، نوجوانان و بزرگسالان بدون آن که تمایلی داشته باشند، ناخواسته خودشان را در حصاری از کمرویی محبوس و زندانی می‌کنند و شخصیت واقعی و قابلیت‌های ارزشمند ایشان پشت توده‌ای از ابرهای تیره کمرویی، ناشناخته می‌ماند.

چه بسیار دانش‌آموزان و دانشجویان هوشمند و خلافی که در مدارس و دانشگاهها به دلیل کمرویی و معلولیت اجتماعی. همواره از نظر پیشرفت تحصیلی و قدرت خلاقیت و نوآوری نمره کمتری از همسالان عادی خود عادیشان می‌شود؛ چرا که کمرویی یک مانع جدی برای رشد قابلیتها و خلاقیتهای فردی است. پدیده کمرویی در بین بزرگسالان و افراد مسن بسیار پیچیده‌تر است، چنین پیچیدگی روانی ممکن است در اغلب موارد. نیازهای درونی، تمایلات، انگیزها، قابلیتها، فرصتها، هدفها و برنامه‌های شغلی حرفه‌ای و اجتماعی جوانان ایشان را به طور جدی متأثر و دگرگون کند. پرداختن به پدیده کمرویی و بررسی مبانی روانی شناختی آن از این رو حائز اهمیت است که تقریباً همه ما به گونه‌ای تجاربی از کمرویی را در موقعیتهای مختلف داشته‌ایم. روند تحولات اجتماعی گویای این حقیقت است که مسأله کمرویی غالباً با گذشت زمان فشردگی و پیچیدگی روابط بین فردی و تردید فشارهای اجتماعی،رقابتها، گوشه‌گیریها، تکرویها، عزت گزینه‌ها و تنهاییها گسترده‌تر بدتر شده درصد بیشتری از جوانان و بزرگسلان را فرا می‌گیرد مگر اینکه بتوانیم با تشخیص سریع و استفاده از روشهای تربیتی و درمانی مناسب و مؤثر از گسترش کمرویی و پیشگیری کنیم.

باید توجه داشت که کمرویی می‌تواند به تدریج به صورت نوعی بیماری روانی درآیند بنابراین کمرویی باید هر چه زودتر شناسایی و پیشگیری و درمان شود.

اهداف تحقیق

هدف از تحقیق حاضر بررسی میزان شیوع کمرویی در بین دختران دبیرستانی شهرستان شازند می‌باشد که برای این منظور 200 دانش‌آموز از مقطع اول دبیرستان را به طور تصادف انتخاب کرده سپس پرسشنامه کمرویی استانفورد را در اختیار آنان قرار دادیم که سعی ما بر کشف نوع افراد و موقعیتهایی بود که موجب پیدایش حس کمرویی در افراد پاسخ دهنده به پرسشنامه ما می‌شد.

و در کل هدف آنست که با مشخص نمودن میزان کمرویی در بین دختران دبیرستانی راهکارهایی جهت کاهش میزان کمرویی ارائه نمود.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

با فرمت ورد word

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

دانلود پایان نامه بررسی میزان شیوع کمرویی در دختران دبیرستانی شهرستان شازند

پایان نامه های روانشناشی - لیست پایان نامه های دانلودی.gif