دانلود پایان نامه

دانلود متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد word

چکیده

این پایان نامه تحقیقی است درباره بررسی مفهوم در عناصر تصویری پوستر های مکتب لهستان با توجه به این امر که کشور لهستان از نظر وسعت و جمعیت در بین کشورهای منطقه، رتبه اول را دارد و همچنین به علت موقعیت جغرافیایی به قلب اروپای شرقی معروف میباشد، این مسئله باعث شده است تا بیش از سایرکشورها تحت تاثیر حوادث سیاسی- اجتماعی روزگار خود باشد.

طبیعی است که اوضاع سیاسی- اجتماعی هر کشور تاثیر مستقیمی بر روی تمامی ابعاد جامعه ی خود دارد، در لهستان نیز شاهد هستیم که چگونه هنرمندان این کشور تحت تاثیر اتفاقات سیاسی- اجتماعی محیط خود به خلق آثار هنری پرداخته اند.

نکته جالب توجه درباره ی این هنرمندان این است که آنها برای بیان عقاید خود و ارتباط برقرار کردن با مردم جامعه، پوستر را وسیله ی مناسب یافتند و به این روش و با خلق پوستر هایی در زمینه های مختلف با مخاطبان ارتباط برقرار میکردند. در این رساله به بررسی عوامل موثر در به وجود آمدن مکتب پوستر لهستان و سپس عناصر هنری هنرمندان آن دوره به آن پرداخته اند، تجزیه و تحلیل میگردد.

مقدمه

چرا پوستر های لهستان تا این حد متفاوت هستند؟

این سوالی بود که پس از رفتن به نمایشگاه ادیان توحیدی (1385) و دیدن آثار واسیلوفسکی در ذهنم شکل گرفت و بعد از این نمایشگاه نیز بیشتر در این مسئله ریز بین تر شدیم و به بررسی پوستر ها و عناصر تصویر شکل گرفته از آنها پرداختیم. گویی این پوستر ها با مخاطبان صحبت میکنند و درد و رنج های زندگی بشری را با مخاطبان شریک میشوند و چرا این پوسترها اینقدر محزون و غم انگیزند؟

این سوالات مقدمه ای شد که ببینید که هنرمندان لهستانی چگونه از عناصر برای بیان مفاهیم استفاده میکنند؟ فرض را بر این می گیریم که دلیل شرایط خاص سیاسی- اجتماعی حاکم بر کشور لهستان به خصوص در آن دوره هنرمندان به سبک خاصی برای بیان مطالب روی آوردند که بازتاب همه کاستی ها و رنج ها و اندو های موجود در جامعه بود.

آنها با تمثیل هایی برگرفته از فرهنگ و داستان های بومی خود با مردم حرف می زدند و از آنها می خواستند بر گفته های آنان تامل و تفکر کنند و دراین راستا از نقوش انسانی بسیار فراوان استفاده کرده اند. بررسی مکتب لهستانی از نظر علمی میتواند در شناخت ما به یکی از بزرگترین و موثر ترین مکاتب گرافیک جهان معاصر کمک شایان ذکری بنماید.

شناخت این هنرمندان و مکتب لهستان می تواند تاثیر بسزایی روی نسل حاضر گرافیک ایران و نسل آینده داشته باشد. مکتب لهستان همواره مورد توجه دانشگاه های معتبر هنری دنیا و اساتید آنها قرار داشته است.

روش تحقیق

این پژوهش با دو شیوه کتابخانه ای (مروری) و مشاهده ای( همراه با چک لیست-پرسشنامه) به انجام رسید با توجه به این امر که کشور لهستان در قرن بیستم درگیر مسائل اجتماعی- سیاسی بوده و هنرمندان لهستانی در تمام گرایش ها به شدت تحت تاثیر اتفاقات جامعه خود بوده اند، در نتیجه در ابتدا به بررسی زمینه ی مسائل اجتماعی – سیاسی کشورهای بلوک شرق و سپس لهستان پرداخته شده به این منظور با مراجعه به سفارت لهستان، کتاب های مربوطه را جمع آوری و بعد از مطالعه مطالب، قسمت های مورد نظر را خلاصه نویسی شدند، که در فصل اول به آن پرداخته شده است. در قسمت تحقیق مشاهده ای، ابتدا آثار 29 هنرمند از مکتب لهستان، و مشاهده حداقل 20 اثر در هر یک از آنها مورد بررسی قرار گرفت.

جمع آوری پوستر ها از کتب چاپ شده و همچنین سایت های اینترنت انجام شده است.

 ابزار پژوهش و شیوه اجرا:

ابزار پژوهش در این تحقیق پرسشنامه ای است که برای دستیابی به اهداف پژوهش طراحی شده است و این پرسشنامه ابتدا محدوده پوستر مورد مطالعه، بررسی شده و در دو دسته مستطیل عمودی و افقی مورد سوال قرار گرفت. سپس انواع نشانه هایی که در این پوستر ها قرار دارند، مورد بررسی قرار گرفتند این نشانه ها شامل، نشانه های نوشتاری یا نشانه های زبانی میباشند. انواع نوشتاری که سه هنر رایتینگ و کالیگوانیک و تایپوگرانیک می باشد.با توجه به پرسش فوق، سوال نوع نشانه ی غالب (زبانی یا تصویری) شکل گرفت.

پس از روشن شدن این پاسخ، به روش بازنمایی نشانه های تصویری پرداخته شده است. روش باز نمایی در این پرسشنامه به سه گروه تقسیم شده است که شامل طراحی گرافیک و تصویر سازی و عکس میباشد. تمرین این تحقیق از طراحی گرافیک تصاویر فیگوراتیو و ساده شده میباشند.

منظور از تصویر سازی آن است که در آن طراح برای بیان موضوع خود وارد جزئیات شده و به داستان پردازی پرداخته است و استفاده از عکس و تکنیک های مربوط به عکس را که واضح و آشکار میباشد.

پس از این، نقوش استفاده شده در این پوستر ها دسته بندی شدند این دسته بندی با توجه به عناصر موجود در پوستر ها به پنج گروه صفتی، معماری، فرهنگی، تزئینی، طبیعی تقسیم شدند و به دلیل گستردگی نقش سایه های طبیعی، نقوش انسانی، حیوانی و گیاهی و جمادات به عنوان زیر مجموعه گروه طبیعی مجدداً تقسیم بندی شد. در این تحقیق منظور از نقوش صفتی، اشیایی است که ساخت دست انسان باشند مثل دوربین، عینک و …..

پس از دسته بندی نقش مایه ها، نقوش تصویری غالب مورد سوال و دسته بندی قرار گرفتند.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

 

دانلود تحقیق ، پروژه ، پایان نامه و مقاله با فرمت ورد همه رشته ها - کارشناسی و کارشناسی ارشد - سایت مرجع دانلود پایان نامه

شما با داشتن پسورد سایت ما می توانید از تمام فایل ها استفاده کنید برخلاف سایت های دیگر که برای هر فایل ، باید مبلغ جداگانه ای پرداخت نمائید.

 

 

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

دانلود پایان نامه بررسی مفهوم در عناصر تصویری پوستر های مکتب لهستان


دیدگاهتان را بنویسید