دانلود پایان نامه

دانلود متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد word

تاریخچه مواد پلاستیکی:

پلاستیک های طبیعی: مردم موارد مصنوعی یا ساخته دست بشر را پلاستیک می دانند. مورخان غالباً اعصار نخستین زندگی بشر را با توجه به موادی که برای ساخت ابزار و ملزومات اساسی خود بکار می‌برد طبقه بندی می کنند. مشهورترین این دوره ها عصر سنگ، عصر آهن و عصر مفرغ است این نوع نظام طبقه بندی را نمی توان در مورد دوره های بعدی که بشر به مرور زمان استفاده از سایر مواد را آموخت و همچنین در زمان تمدنهای باستان مصر و بابل که از انواع فلزات، سنگها، چوبها، سفالها، شیشه ها، پوست و شاخ و الیاف استفاده شد، بکار برده تا قرن نوزدهم دارایی های بی جان انسان یعنی خانه او، ابزار و وسایلش، اسباب و لوازم منزل او تماماً از ترکیبات گوناگون این هشت گروه ماده ساخته می شد.

در طی یک قرن و نیم گذشته دو گروه مواد جدید کاملاً مربوط به هم معمول گردیدند که نه تنها با مواد قدیمی تر به سبب مصارف کاملاً جا افتاده شان به رقابت پرداخته اند بلکه امکان تولید محصولاتی را فراهم کرده اند که به توسعه دامنه فعالیتهای نوع بشر کمک کرده است. بدون این دو گروه از مواد یعنی لاستیک ها و پلاستیکی ها مشکل می‌توان تصور کرد که چگونه شکل هر روزه زندگی مدرن مانند اتومبیل، تلفن و تلویزیون می توانست بوجود آید و توسعه یابد.

در حالی که استفاده از لاستیک طبیعی با فرا رسیدن قرن حاضر به خوبی جا افتاده بود ولی دوره رشد عمده صنعت پلاستیک از سال 1930 بوده است. این بدین معنی نیست که برخی از موادی که هم اکنون تحت عنوان پلاستیکها طبقه بندی شده اند قبل از این زمان ناشناخته بودند زیرا نشانه هایی از استفاده از پلاستیک های طبیعی را به آسانی می توان در عهد باستان یافت.

مصریان مرده های خویش را در پارچه ای می پیچیدند که در یک ماده رزین گون خیس شده و پوسته ای سخت را تشکیل می داد، این عمل باعث به تعویق انداختن تخریب و فساد جسد برای قرنها می‌گردید. رزینی که بکار می بردند برای بشر ناشناخته است ولی به هر حال پلاستیکی طبیعی بوده است. اولین پلاستیکی که در آمریکا مورد استفاده قرار گرفت کراتین بود. کراتین از ناخن انگشت، شاخ حیوانات، سم چهارپایان و پوسته لاک پشت تهیه می شود.

دیگر پلاستیک های اولیه عبارت بودند از روده حیوانات وشلاک. روده نیز ماده ای است شبیه لاستیک، اولین بازار آن در روکش کاری سیم ها بهره گرفته شد. در مورد کابلهای اقیانوسی و نیز سیم های تلگراف اولین کاربردش را نشان داد. شلاک نیز یکی از اولین پلاستیک‌ها بود. این ماده در ساخت سطل های سکه ای، قاب آئینه های دستی، صفحات گرامافون و قطعات الکتریکی معروفیت یافت.

پلاستیک های مصنوعی:

صنعت پلاستیکی که امروزه ما می شناسیم در سال 1868 میلادی آغاز گردید و این صنعت با توسعه سلولوئید بوسیله جان وزنی هیت (john vvesley hyat) شروع شد.

به علت کمبود موادی چون لاستیک، روده و عاج فیل نیاز به ماده جدیدی برای قالبگیری احساس می شد. چون در آن زمان توپ های بازی بیلیارد در آمریکا از عاج فیل ساخته می شدند. اولین کاربرد سلولوئید در ساخت یقه ها، سرآستین و پیش پیراهن های تمیز کردنی، شانه ها، برس ها، توپ های بیلیارد بود.هنری فورد از آن در اتومبیل‌هایش به عنوان موادی برای پرده های اتومبیل بهره گرفت. جان اسمیت و برادرش اسحق کمپانی بیلیارد سازی آلبنی را که توپ بیلیارد می ساخت را تأسیس کردند، چون سلولوئید پلاستیک عالی برای دندان سازی بود این برادران کمپانی دندانسازی مصنوعی را در سال 1870 تأسیس کردند. در سال 1890 کمپانی مزبور بصورت شرکت شیمیایی و سلولوئیدی آمریکا درآمد.

دومین اکتشاف بزرگ:

دومین اکتشاف بزرگ در صنعت پلاستیک در سال 1909 رخ داد. دکتر لئوبکلند اولین پلاستیکی واقعاً مصنوعی یا فنولیک را کشف کرد و نام بالتیک نیز بر آن نهاده شده است.

فنولیک در اثر واکنش شیمیایی فنون و فرمالدئید ساخته می شود. اکتشاف بکلند جهان پلاستیکی عرضه نمود با خصوصیات الکتریکی برجسته که امروزه نیز از آن برای ساخت سوئیچ های الکتریکی و تابلوهای نمایشی فروشگاه ها و قطعات اتومبیل و هزاران نوع محصول دیگر استفاده می شود.

اولین صندلی پلاستیکی در سال 1928 با استفاده از پارچه ای که با فنولیک پر شده بود ساخته شده تنها مسأله در مورد اولین فنولیک ها این بود که برای قالبگیری یک قطعه 45 دقیقه وقت لازم داشتند.

سالهای جنگ جهانی:

در طی جنگ جهانی اول و دوم بسیاری از مواد متداول چون لاستیک، فولادومس کمیاب شدند. بایستی پلاستیک های جدیدی یافت می شوند که جایگزین آنها گردند. استات سلولز در مقابل نیاز به محکمتر ساختن بونه های هواپیما توسعه یافت. کلاه های نظامی و ماسک های گاز از استات ساخته شدند. بارانی های وینیلی برای ارتش ساخته شد. دماغه هواپیما از آکسرلیک ساحته شد. بوتادین کد لاستیکی مصنوعی است در تأسیسات دولتی تولید گردید. در جنگ جهانی دوم برای پوشش کامل رادارها از پلی اتیلن استفاده شد. فولاهای پلاستیکی به عنوان مواد ساختمانی هواپیما توسعه یافتند. تا پایان جنگ جهانی دوم حدود 24 پلاستیک مختلف جهت جایگزین شدن موادی کد کمیاب بودند توسعه می یافتند.

 متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

با فرمت ورد word

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود پایان نامه مواد پلاستیکی

دسته‌ها: متفرقه

دیدگاهتان را بنویسید