دانلود پایان نامه

دانلود متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد word

اردو و بازدید دانش آموزان

مقدمه:

یکی از برنامه هایی که در رشد شخصیت فردی و اجتماعی و غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان نقش بسزایی دارد، فعالیتهای اردویی و بازدیدی است. این برنامه ها؛ چنانچه با پیش بینیهای لازم و برنامه ریزی صحیح انجام پذیرد، موجب تقویت انضباط اجتماعی خواهد بود. و در غیر این صورت، خسران آن بیش از منفعتش می باشد.

صاحبنظران تعلیم و تربیت، معتقدند که، 50 درصد فعالیتهای امور تربیتی، برنامه های اردویی و بازدیدی می باشد. همه ساله میلیونها نفر دانش آموز در قالب تیمهای ورزشی، دسته های فرهنگی، هنری، امور سیاحتی و زیارتی از شهری به شهر دیگر و یا از استانی به استان دیگر در حرکت می باشند. جاذبه های طبیعی، تاریخی و تفریحی ایران عزیز، نه تنها برای دانش آموزان، بلکه برای بزرگسالان نیز جاذب و فرح بخش است. در دین مبین اسلام، در آیات و روایات متعددی به منافع مسافرت و بازدید اشاره شده است و در سیره انبیا(س) و امامان معصوم(ع) به نکات ارزنده ای در آداب مسافرت، همکاری و تعاون، رعایت بهداشت، دستگیری ضعفا، تدبیر در احوال گذشتگان و… به چشم می خورد.

بدون تردید، در بین نسل پویای انقلاب اسلامی، چهره هایی وجود دارد که اگر فرصت شکوفایی استعدادهای خود را به دست آورند، در ساختن فردای ایران عزیز قدمهای بلند و موثری برخواهند داشت. برنامه های اردویی و بازدیدی در این سیر، می تواند، به عنوان ابزاری سازنده و مفید در شناسایی استعدادها، تقویت روح تعاون، همکاری، نظم و انضباط و شکوفایی شخصیت اجتماعی آنان به کارگرفته شود. لذا بر ماست که با تدوین مقررات و تاکید بر رعایت اصول حاکم بر فعالیتهای اردویی و بازدیدی، ضریب اطمینان را بالا برده و اعتماد را که خانواده ها در سپردن عزیزان خود به دست ما دارند، حفظ نماییم. این مجموعه نیز بر این اساس تهیه گردیده است، امید است مربیان عزیز و دیگر برگزار کنندگان، با رعایت مفاد آن در بهتر برگزار نمودن برنامه ها ما را یاری نمایند.

فصل اول:

کلیات

ماده 1. برگزاری هر گونه برنامه اردو و بازدید، باید دارای هدف مشخص و از قبل تعیین شده باشد و قبل از اجرا در ستاد تربیتی مدرسه، مطرح و مورد تصویب قرار گیرد.

ماده 2. پس از تصویب برنامه مورد نظر در ستاد تربیتی مدرسه، فرم درخواست اجرای برنامه، تکمیل و با امضای مسوول مدرسه به منطقه ارسال شود.

ماده 3. فرم درخواست برنامه در دو نسخه تنظیم و نسخه اول به آموزش و پرورش منطقه جهت بررسی و اقدام، ارسال و نسخه دوم بعنوان سابقه در آموزشگاه بایگانی شود.

ماده 4. فرم درخواست برنامه اردو- بازدید، دقیقا توسط مربی پرورشی تکمیل، و جزئیات اهداف و برنامه در آن قید گردد و پس از امضای مدیر مدرسه، جهت کسب مجوز به منطقه ارسال شود.

ماده 5. نمونه کارهای محتوایی و ریز برنامه های اجرایی اردو و بازدید، مورد درخواست و روشهای دستیابی به اهداف پیش بینی شده باید در فرم درخواست مجوز از طریق آموزشگاه به منطقه مشخص گردد.

ماده 6. آموزش و پرورش منطقه یا شهرستان موظف است، پس از دریافت فرم درخواست، اجرای برنامه اردو و بازدید از مدرسه با توجه به موارد ذیل این ماده و بررسی همه جوانب، موافقت یا عدم موافقت، برنامه پیشنهادی را به آموزشگاه مربوط اعلام نماید.(فرم شماره 2)

6-1. برگزاری برنامه اردو و بازدید در طول سال تحصیلی منحصر به اردوهای یک روزه، دو روزه و کوتاه مدت می باشد.

6-2. در برگزاری اردوهای درون استانی، در طول سال تحصیلی، برای جلوگیری از تعطیل شدن کلاس درس، سعی شود در دور روز(ایام تعطیل مثل روزهای جمعه، اعیاد، وفات و…) استفاده شود. با هماهنگی و تصویب ستاد تربیتی مدرسه، اجرای برنامه های یک روزه بلامانع می باشد.

6-3. اجرا و برگزاری اردوهای برون استانی و بلندمدت در ایام تعطیلات عید نوروز برای کلیه مدارس راهنمایی و دبیرستان و فاصله بین دو ترم برای دانش آموزان نظام جدید متوسطه بلامانع می باشد.

6-4. صدور مجوز برگزاری برنامه های اردو و بازدید برون استانی، در غیر از ایام تعطیلات عید نوروز و بین دو ترم برای نظام جدید متوسطه، با رعایت اینکه بیش از سه روز منجر به تعطیلی و عدم حضور دانش آموزان در کلاس درس نشود، بلامانع می باشد. (شرایط برگزاری این گونه برنامه ها در مبحث مربوط به خود در همین دستورالعمل خواهد آمد)

فصل دوم:

برنامه اردو و بازدید درون استانی

ماده 1. فرم درخواست مجوز برنامه اردو و بازدید، پس از تصویب ستاد تربیتی، لازم است که حداقل بیست روز قبل از اجرا، جهت بررسی و صدور مجوز به آموزش و پرورش منطقه ارسال گردد.

ماده 2. تعداد افراد شرکت کننده برای اجرای یک برنامه اردویی درون استانی برای هر آموزشگاه حداقل 21 نفر( یک رسد) و حداکثر 105 نفر( 5 رسد) می باشد.

ماده 3. مدت زمان اجرای برنامه های درون استانی برای مقطع ابتدایی یک روزه و بدون بیتوته می باشد و برای مقاطع راهنمایی و متوسطه با توجه به برنامه های پیش بینی شده توسط آموزش و پرورش منطقه با رعایت بند 2 ماده 6 کلیات آیین نامه اجرایی، تعیین خواهد شد.

ماده 4. تشکیلات اجرای اردوی درون استانی به شرح ذیل می باشد:

تبصره 1. در مقطع ابتدایی به ازای هر 15 نفر دانش آموز، یک مربی پیش بینی شود.

تبصره 2. در مقطع راهنمایی و متوسطه به ازای هر 21 نفر دانش آموز، یک مربی پیش بینی شود.

تبصره 3. اجرای هر برنامه اردو و بازدید علاوه بر تعیین مربیان مندرج در تبصره 1و2، دارای یک سرپرست می باشد.

ماده 5. سرپرست اردو، مربیان، آموزگاران و دبیران همراه، لازم است؛ ضمن داشتن تجربیات کافی اردویی، خوش برخورد، علاقه مند و دلسوز، امین و آشنا به مسایل تربیتی بوده و توان لازم در خصوص هدایت و نظارت بر حسن اجرای برنامه ها را دارا باشد(ترجیحا از مربیان که دوره 90 ساعته آموزش اردویی را گذرانده اند، به عنوان سرپرست برنامه استفاده شود.)

ماده 6. سرپرست و مربیان انتخاب شده، برای اجرای برنامه های اردویی و بازدیدی، طی نامه رسمی از آموزشگاه، به همراه فرم درخواست مجوز برنامه، به آموزش و پرورش منطقه، جهت صدور ابلاغ، معرفی می شوند و آموزش و پرورش منطقه موظف است پس از بررسی نسبت به صدور ابلاغ اقدام نماید.

ماده 7. در برنامه ریزی اردو، بایستی ترکیب سنی و پایه تحصیلی دانش آموزان در نظر گرفته شود و از اختلاط دانش آموزان با اختلاف سنی زیاد و ادغام دو یا چند دوره تحصیلی برای یک برنامه اردویی، خودداری گردد.

ماده 8. اختلاط دانش آموزان دختر و پسر در برنامه های اردویی در کلیه مقاطع تحصیلی مجاز نمی باشد.

ماده 9. سرپرست و مربیان هر برنامه اردویی و بازدیدی، با توجه به جنسیت(دختر- پسر) انتخاب شود و از اعزام سرپرست مرد برای اجرای برنامه های اردویی دختران خودداری شود.

اردو سمبل فعالیت گروهی در فرآیند آموزش به صورت مکمل

در یک تقسیم بندی کلی می توان پذیرفت که تعلیم و تربیت به دو صورت انجام می شود- یکی به صورت رسمی و پذیرفته شده بدین گونه که مجموعه ی آموخته ها و یادگیری ها در قالب کتاب های درسی انجام می شود- روشی که در اکثر نظام های تعلیم و تربیت جهان از جمله کشور ما مرسوم است.

دیگر تعلیم و تربیت به صورت غیررسمی که آموخته ها و یادگیری ها در چهارچوب کتاب های درسی انجام نمی شود، بلکه در کنار آنهاست و به تعبیر دیگر به صورت مکمل ایفای نقش می کند.

– در خصوص ضرورت و اهمیت تعلیم و تربیت به صورت رسمی سخن بسیار گفته شده است و قلم فرسایی زیادی گردیده است، و این طور به نظر می رسد که این روند سیر صعودی داشته باشد و امروز کمتر کسی است که با نام آموزش به صورت رسمی آشنا نباشد، ما نیز بر این باوریم که این روش از پشتوانه علمی قابل قبولی برخوردار می باشد و پذیرش آن به عنوان یک روش جهانی در صحت مدعا مزید بر علت است.

اما تعلیم و تربیت به صورت غیررسمی که آموخته ها و یادگیری ها به صورت مکمل عمل می کنند به نسبت اهمیت و ارزشی که دارند در نزد مسوولان فرهنگی، اولیاء، حتی دانش آموزان علی رغم موثر بودن آن در فرایند آموزش چندان روشن و ملموس نیست و آن گونه که شایسته و بایسته است از نقش کلیدی و اثربخش آن در عرصه تعلیم و تربیت کمتر سخن به میان آمده است.

به لحاظ اهمیت و اعتبار موضوع به چند نکته قابل توجه در فرآیند آموزش به صورت غیررسمی در ذیل اشاره خواهد شد امید که برای کلیه دوست داران به تعلیم و تربیت در سطوح گوناگون مفید و قابل استفاده باشد.

1- همیاری:

همیاری نوعی فعالیت گروهی است که در آن افراد همدیگر را مانع رشد و ترقی یکدیگر نمی دانند. در همیاری برنده و بازنده برای افراد مهم نیست. در این روش افراد به پیشرفت خود و دیگران با تعامل متقابل می اندیشند. یکدیگر را در کسب مهارت ها یاری می دهند، در یاد دادن و یاد گرفتن نسبت به هم بخل و حسادت نمی ورزند، زکات علم راحتی بدون این که خودشان متوجه شوند، می پردازند، هیچ کاری به امید این که دیگری انجام می دهد به زمین نمی ماند و هیچ کس در پذیرش مسولیت شانه خالی نمی کند. همیاری به مفهوم فعالیت های گروهی خصوصا( اردو- بازدید) تحقق عینی می بخشد، در همیاری علاوه بر این که می شود، رشد و شکوفایی استعدادها فراهم می شود، زمینه کسب مهارت های اجتماعی نیز به سهولت تحقق می یابد.

متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

با فرمت ورد word

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

دانلود پایان نامه بررسی وضعیت برگزاری اردوهای دانش آموزان


دیدگاهتان را بنویسید