دانلود پایان نامه

دانلود متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد word

مقدمه:

نظر به پیشرفت سریع علوم و فنون در جهان امروز و اشتیاق بشر به کسب این علوم از طرفی و نبود امکانات و وسعت اطلاعات علمی برای عموم از طرفی دیگر باعث گردیده تا مشتاقان امروزی نتوانند آنطورکه شایسته است در علوم مورد علاقه خود به تحصیل و تحقیق بپردازند اما همچنان اشتیاق دانستن همانطور که در ضمیر او جاریست، شعله ور باقی مانده است.

به علت تخصصی بودن بیشتر کتابها و تحقیقات علمی و عدم درک آسان آن از جانب عموم، گردآورنده این مجموعه کوشیده است عمده اطلاعات مفیدی که در رابطه با ماهواره هاوجود دارد را به بضاعت خود در اختیار عموم قرار دهد گر چه ماهواره ها امروزه رل خود را به عنوان یک وسیله ارتباط جمعی بخوبی ایفا نموده اند تا ذهن جستجوگر آنانی را که خواهان دریافت اطلاعات از این دست هستند رااغناء نماید.

واگر چه ممکن است این اطلاعات باعث ترغیب عموم برای استفاده از گیرنده های ماهواره ای گردد اما نگارنده با این نیت همانطور که بزرگان علم و دین گفته اند خوب و بد را ببین و بخوان و بهترین را انتخاب کن این مجموعه را تدارک می بیند و هیچ سفارشی در خصوص استفاده از این نوع وسائل نمی کند و هدف از آن ترویج علم روز است که می تواند در بسیاری از امور راه گشا باشد، لذا صرف نظر از تاًثیرات خوب و بد، خوانندگان گرامی را به اطلاعات پایه(Basic) در زمینه ماهواره ها و… دعوت می کنیم با این امید که روزی ماهواره زهره ایران در مدار قرار گیرد و منابع مالی کشور این اجازه را بدهد که ما نیز چون دیگران بتوانیم مفاهیم و ایده های ارزشی خود را بصورت امواج به سرا سر دنیا منتقل کنیم و در این قرن، که قرن تورم انسان است ما برای انسان شدن و انسان ماندن تبلیغ نمائیم.(1)

ضمن اجازه از پیشتازان عرصه های علوم ارتباطات و صاحب نظران توانا در این خصوص شایان توجه است که این نوشتار جزوه گونه به صورت یک ضرورت اجتماعی و بطور خلاصه و کلی در سریعترین زمان ممکن نگاشته شده که بی شک کاستی های بیشماری دارد، اکتفا به این است که در جریان اطلاعات آزاد یک آگاهی عمومی متناسب با مصرف عمومی به جامعه تزریق شود و در این راه نه تنها ادعائی نیست بلکه نگارنده با آغوش باز انتقادها و اطلاعات شما را می پذیرد و در جهت تصحیح آن در چاپ های بعدی خواهد کوشید لذا امید است با راهنمائی های خود ما را در راهی که انتخاب نموده ایم مصمم تر سازید.

 

 

 

1: البته نباید غافل بود که سازمان صدا و سیما طی سالهای بعد از انقلاب و مشکلات ناشی از آن با راه اندازی شبکه ماهواره ای جام جم ، سحر و … وظائف خطیری را به انجام رسانیده است و توانسته است نظر مخاطبین منطقه ای و جهانی را تا حدود زیادی بخود جلب کند.

2: در این نوشتار سعی شده است از پرداختن به مسائل فنی مهندسی صرف و فرمولهای پیچیده آن خودداری گردد تامقبول عام واقع شود

 

 

تاریخچه ماهواره:

مدتها انسان در تلاش بود تا راه حل مناسب و اقتصادی برای ارتباطات بین المللی، منطقه ای و محلی بیابد تا اینکه در سال 1970 میلادی اولین ماهواره مخابراتی به فضا پرتاب شد ولی ارتباطات بین المللی از سال های قبل یعنی در سال 1850 بوسیله کابل تلگرافی زیر دریائی بین کشورهای فرانسه و انگلستان برقرار شد این روش ارتباط بیش از نیم قرن ادامه داشت تا در سال 1901 با استفاده از امواج و بهره گیری از امواج مخابراتی بی سیم آغاز گردید و 25 سال بعد کشور انگلستان تکنولوژی ارتباطات با استفاده از امواج کوتاه رادیوئی را تکمیل کرد و پس از پایان جنگ جهانی دوم سیستم های انتقال از طریق شبکه مایکروویو بطور سریع توسعه یافت در سال 1965 یک سیستم انتقال بنام کابل هم محور تلفنی با چندین کانال بین آمریکا و اروپا(انگلیس) برقرار شد که در واقع یک قدم مهم در توسعه مخابرات بین المللی(راه دور) از نقطه نظر کیفیت و کمیت محسوب می شد در همان سال سرویس ارتباطات ماهوره ایی بین آمریکا و اروپا و بالعکس برقرار شد که تا بحال بهترین و مدرن ترین ارتباط بین المللی شناخته شده است.

 

کاربرد ماهواره:

امروزه موارد استفاده از ماهواره های مخابراتی و تاُثیر فراوان آن بر زندگی انسانها گسترش قابل توجهی یافته است بطوریکه علاوه بر انتقال اطلاعات مختلف صدا و تصویر و . . . ، اخبار توسط ماهواره ها، کاربردهای وسیع آن در زمینه کشاورزی، تبلیغات، هواشناسی[1]، نجوم، ترافیک دریائی و هوائی، پست، عکس برداری فضائی، معادن، اکتشافات(نفت و گاز)، دور درمانی و مخابرات شامل تلفن و تلکس، اطلاعات کامپیوتری(data) و…. از همه مهمتر برنامه های آموزشی نیز به سرعت رو به پیشرفت بوده و در جهت اهداف زیر مطرح می باشد.

1-جهش بخشیدن به تعلیم و تربیت در گروه های مختلف سنی

2- ارتقاء سطح تحصیلات در دبیرستان ها، دانشگاههاوتوسعه دوره های کوتاه مدت تحصیلی در صورت لزوم

3-تربیت معلم و آموزش های جدید برای تقویت کادر شاغل در نظام آموزشی

4- آگاهی بخشیدن به مردم درباره مسئولیتهای اجتماعی و کشوری و تربیت یک جامعه مجهز به شناخت

5- به صورت سمینار در آوردن اخبار و اطلاعات ملی، بین المللی و مباحث ایدئولوژیک

6- کمک به فعالیتهای ملی در زمینه تولید، کشاورزی، عمرانی، بهداشتی و خانوادگی

7- تشویق مردم به سوادآموزی و حرفه ایی و کسب مهارتهای ضروری

8-وسعت دادن به سطح فکر، قضاوت درست درباره موقعیتهای زندگی و ایجاد رشد فکری با ایجاد تحرک برای بالا بردن آن

9- تمرکز توجه به مسائل ملی و اجتماعی و اقتصادی راجع به توسعه و تجدید سازمانهای ملی و بین المللی

  لذا با کمی دقت می توان دریافت که انگیزه های ایجاد ارتباطات ماهواره ایی چقدر انسانی و با ارزش بوده است ولی می بینیم که حتی خود غربیان که مخترع و مبتکر آن بوده اند از ماهواره به عنوان بنگاه سخن پراکنی، انتشار بی بند باری و اعمال سیاستهای غلط و القاء فرهنگ مبتذل خود به دیگران استفاده می کنند و تمام این الگوهای زیباو فریبنده در حاشیه قرار گرفته است و ما و اغلب کشورهای جهان سوم درست در بسیاری از موارد نظر خود را معطوف به اراجیفی چون فیلم های مبتذل، مدل های لباس و به معنای کلی تقلید صرف نموده ایم و از برنامه هایی که در زمینه های گوناگون می تواند برای ما پر بار باشد بدور افتاده ایم.

[1] گروهی از محققان دانشگاه دمنونت فورت در لستر انگلیس با بررسی تصاویر ماهواره ای از سطح آب رودخانه های جهان به تعین علل عمده جاری شدن سیل می پردازند در این بررسی تصاویر ثبت شده از طریق ماهواره از روخانه ها و دریاچه های زمین به یک برنامه رایانه ای منتقل می‌شود و این برنامه با تغییر اطلاعات جمع آوری شده می‌تواند تغییرات سطح آب رودخانه ها را با توجه به تغییرات آب و هوایی و گرم شدن زمین دنبال کرده و مناطقی که با خطر شدید بروز سیل مواجه هستند را مشخصی می کند .

2- دست دادن از فاصله 5.000 کیلومتری : دانشمندان در بریتانیا و ایالات متحده سعی خواهند کرد که با هم دست بدهند ممکن است تصور شود این کار مهمی نیست اما این کار از طریق اینترنت امکان پذیر است آنها برای این کار از وسایلی به اندازه یک مداد به نام (فانتم ) برای خلق مجدد حس لامسه میان دو بخش اقیانوس اطلس استفاده می کنند فانتمها ضربه های کوچکی در فرکانس بسیار بالا در اینترنت می فرستند . احساس بشر به این طریق به هم منتقل می شوند . (11/8/81 روزنامه اطلاعات )

متن کامل را می توانید دانلود نمائید چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

با فرمت ورد word

فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده اند

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید

 دانلود پایان نامه آشنایی با ماهواره حقیقی

دسته‌ها: متفرقه

دیدگاهتان را بنویسید