دانلود پایان نامه

 

نکته مهم : برای بهره گیری از متن کامل پژوهش یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و پژوهش دانشگاهی در رشته های مختلف می باشد که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

 

دانشگاه مجازي يا اينترنتي

گفته گردید كه يكي از تحولات مهم در آموزش عالي، پيدايش دانشگاههاي مجازي می باشد كه با حذف محدوديتهاي مكان و زمان، قلمرو خـــدمات خود را از مرزهاي ملي و منطقه اي به مرزهاي بين المللي و جهاني كشانده می باشد.

در دهه هاي اخير عوامل متعددي موجب افزايش در نظر داشتن آموزش مجازي در سراسر جهان شده می باشد كه از آن جمله مي توان به موارد زير تصریح نمود:

 

1 – پيشرفتهاي چشمگير در فناوري اطلاعات و ارتباطات و ظرفيت آنها در ارائه فرصتهاي آموزشي، كاهش هزينه ها و افزايش سهم موسسات آموزشي در بازار ملي و بين المللي

2 – افزايش رشد جمعيت، جمعيت جهان تا سال 2015 از 6/1 ميليارد نفر به 7/2 ميليارد افزايش خواهديافت كه 95 درصد اين رشد در كشورهاي درحال توسعه خواهدبود.

3 – پديده جهاني شدن و گردش اطلاعات، ايده ها، ارزشهاي فرهنگي، سرمايه، كالاها و خدمات در يك اقتصاد شبكه اي جهاني، تقاضا براي آموزش را افزايش خواهد داد.

4 – افزايش تقاضا براي برخورداري از فرصتهاي يادگيري مادام العمر در اثر تغييرات سريع در بازار اقتصاد و اشتغال.

5 – رشد انفجارگونه دانش علمي و گسترش شكــاف بين كشورهاي درحال توسعه و توسعه يافته.

6 – كاهش بودجه دولتها براي تامين منابع مالي جهت پاسخ به تقاضاهاي فزاينده براي آموزش عالي. دانشگاه مجازي با اهداف گوناگوني مثل فراهم كردن فرصتهاي يادگيري مفيد براي افراد در زمان، مكان و سبك دلخواه براي افــــراد، بهبود كيفيت آموزش، كاهش هزينه هاي آموزشي، افزايش توسعه اقتصادي، پاسخگويي بيشتر به نيازهاي اقتصاد دانش بر و جامعه پيچيده و غيره ايجاد شده می باشد.

ويژگي هاي زير دانشگاه مجازي را از دانشگاه سنتي متمايز مي سازد:

 

! محدود به يك مكان فيزيكي نيست

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

! به مدد قدرت فناوري هاي نوين، ارتباطات جهاني دانشجويان، اساتيد، دانش آموختگان و پژوهشگران را در يك محيط انعطاف پذير و دائماً متغير جهت توليد و توزيع دانش، ممكن مي سازد.

نظام آموزش عالي كشور براي روبرو شدن با رشد روزافزون جمعيت و افزايش تصاعدي تقاضاهاي اجتماعي براي دسترسي به فرصتهاي آموزشي بويژه در سطوح عالي و دانشگاهي ونيز ناتواني و ناكارامدي سيستم فعلي و محدوديت منابع مالي در پاسخ به اين تقاضاها، و همگام شدن با پيشرفتهاي جهاني، بايد براي كاهش آسيبهاي رواني، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي ناشي از تقاضاهاي پاسخ داده نشده، به استراتژي ها و سازوكارهايي فراتر از ساختارهاي كهنه ديروزي بيانديشد و با ايجاد دانشگاههاي مجازي در كنار و موازي دانشگاههاي سنتي، به عنوان مكمل، نه جايگزين و رقيب، فرصتهاي آموزشي متنوع، غني و گسترده اي را براي متقاضيان فراهم كند. اگرچه حركت به سمت ايجاد موسسات مجازي در يك ساله اخير در ايران آغاز گشته می باشد اما بديهي می باشد تحقق و موفقيت اين حركتها و اقدامات، مستلزم بررسي ابعاد نظري و ادراكي آنها در اجرا می باشد

 

مطالعات تطبيقي مانند بررسي آموزش مجازي در مناطق ده گانه جهان، بيانگر رشد شتابان و روزافزون آموزشهاي مجازي به اشكال و انواع گوناگون می باشد.

 

دانشگاههاي سراسر جهان اقدامات قابل توجهي در راستاي راه اندازي دانشگاه مجازي انجام داده اند.

ظهور دانشگاههاي مجازي به اشكال زير ديده شده می باشد:

1 – موسسات آموزش از راه دور (ابر دانشگاهها) كه به صورت مستقل يا با تركيب محيط سنتــــــي و مجازي به ارائه آموزش مي پردازند.

2 – موسسات آموزشي متعارف سنتي كه از فناوري هاي اطلاعات و ارتباطات براي تقويت آموزش حضوري، بهبود كيفيت، افـــزايش بهره وري و انعطاف پذيري، و به اميد كاهش هزينه ها و افزايش درآمدها ازطريق جـــذب دانشجوي بيشتر بهره گیری مي نمايند.

3 – موسسات آموزشي كاملاً مجازي كه فاقد پرديس هاي فيزيكي هستند و تمام فعاليتهاي خود را به گونه كامل در محيط هاي اطلاعاتي و ارتباطي انجام مي دهند. مانند دانشگاه انلاين فينيكس، دانشگاه آندرو جكسون و دانشگاه كاپلا (CAPPELLA)

4 – دانشگاههاي سهامي يا موسسات خصوصي مهارت آموزي.

پاره اي از مزاياي دانشگاههاي مجازي

! امكان آموزش، فارغ از مكان و زمان و نتيجه جلوگيري از مهاجرت هاي ناخواسته و گسترش بي رويه شهرهاي بزرگ، حفظ بافت خانوادگي، انتقال آموزش و فرهنگ دانشگاهي به نقاط دورافتاده و تعميم آن در ميان همه اقشار جامعه، پركردن اوقات فراغت به بهترين شكل ممكن، رواج پژوهشهاي بومي، كاهش تدريجي هزينه هاي آموزش، كاهش قابل ملاحظه و تاحد حذف زمان رفت و آمد به دانشگاه، كاهش زيانهاي ناشي از غيبت هاي ناخواسته دانشجويان در جلساتي از كلاسهاي درس، حذف هزينه خوابگاههاي دانشجويي و… ! ارتقاي اثربخشي آموزش

 

بسته هاي CBI توسط تيم هاي مجرب و چندمنظوره تهيه و با بهره گیری از تكنولوژي چندرسانه اي عرضه مي شوند. سرعت آموزش با توانايي دانشجويان هماهنگي دارد. پيشرفت دانشجويان در نيل به هدفهاي رفتاري آموزش مرتباً محك زده مي گردد و بازخور آن به دانشجويـــان و استادان منتقل مي گردد. فرايند آموزش و محتواي آن داراي پويايي می باشد.

 

! قابليت پوشش متقاضيان روزافزون آموزش

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

دانشگاههاي اينترنتي و كلاسهاي مجازي قابليت پذيرش تعداد بسيار بيشتري از دانشجويان و داوطلبين يادگيري را دارند. گستره پوشش آنها فارغ از مرزهاي جغرافيايي می باشد.

! قابليت دسترسي به كتابخانه هاي ديجيتال

در كتابخانه هاي سنتي، تعداد نسخه هاي يك عنوان كتاب يا مجله محدود می باشد. اما كتابخانه هاي ديجيتال كه معمولاً در دانشگاههاي مجــــــازي مورداستفاده قرار مي گيرند به سادگي كپي هاي الكترونيك از منابع را دراختيار متقاضيان قرار مي دهند. كتابخانه هاي ديجيتال اكثر دانشگاههاي مجازي با يكديگر پيوند اينترنتي دارند و دانشجويان مي توانند از همه آنها بهره گیری كنند.

 

آموزش مجازي در نظام آموزش عالي ايران

تاكنون به پژوهش در شيوه هاي مدرن آموزش و اجراي آنها در ايران توجه بايسته نشده می باشد. به عنوان نمونه، دانشگاه آزاد سابق، دست به الگوبرداري محض از يكي از دانشگاههاي انگلستان (O.U.) زد، بدون آنكه به بسترهاي متفاوت جغرافيايي و اجتماعي دو كشور توجه لازم نمايد. فعاليتهاي اين دانشگاه چند سال پس از تاسيس آن با ادغام در مجتمع ادبيات و علوم انساني (سال 1359) و بعداً در دانشگاه علامه طباطبايي تقريباً متوقف گردید. دانشگاه پيام نور ازسال 1366 فعاليتهاي خود را با هدف نزديك شدن به آموزش از راه دور ولي درعمل آموزش نيمه حضوري آغاز كرد. اين دانشگاه با وجود موفقيت نسبي در گسترش جغرافيايي آموزش و پاسخگويي به بخش قابل توجهي از متقاضيان تحصيلات دانشگاهي، هنوز با روشهاي مدرن آموزش فاصله بسيار دارد.

 

باتوجه به قلت تعداد استادان مجرب دانشگاهي و كارشناسان CBI در ايران، درحال حاضر توسعه دانشگاههاي مجازي مستقل در كشورمان چندان آسان به نظر نمي رسد. دانشگاههاي مجازي مستقل بايد اجباراً استادان دانشگاههاي كلاسيك را براي فعاليت خود، به عاريت بگيرند. ولي، دانشگاههاي كلاسيك ما مي توانند در كنار فعاليتهاي آموزشي و پژوهشي خود به طـــور جدي پژوهش در شيوه هـــاي نوين آموزش را دنبال كنند. آنها مي توانند، رفته رفته تعدادي از دروس خود را در كلاسهاي مجــــــازي ارائه دهند و در كوتاه مدت به راه اندازي دوره هاي نيمه حضوري با اتكا به CBI و آموزش اينترنتي مبادرت ورزند.

 

راه حلهاي الكترونيك

طي سال هاي اخيردر شبكه ارتباطات جهاني پديده هاي الكترونيك بسياري ازجمله E-COMMERCE، E-BUSINESS، وE-GOVERNMENT وغيــره شكل گرفته اند كـه تماماً بر بستر شبكه جهاني اينترنت توسعه يافتـه اند. اين مطلب را آقاي شايسته زاده رئيس بخش اطلاعات مديريت مركز آموزش سازمان مديريت صنعتي در نشستي كه تدبير با ايشان داشت عنوان كردند.

 

به گفته ايشان از ميان تمام پديده هاي الكترونيك بالا به علت نداشتن پيش نيازهاي لازم مانند كارت اعتباري، قوانين و آئين نامه هاي تجاري و نبود شرايط لازم براي تبادل كالا ميان ما و ساير كشورها تنها توانسته ايم از شيوه جديد آموزشي يعني E-LEARNING بهره گیری كنيم. در اين مورد شركتهاي بسياري متولي بسترسازي درجهت توليد نرم افزارهاي لازم يا توليد محتواي E-LEARNING شده انــد. اين شــركتها موفق شده اند تا در خارج از كشور نمايندگي هايي را بيابند و آموزش الكترونيك در ايران را گسترش دهند اگرچه موسسات دولتي نيز درصدد ايجاد ســازوكارهـــاي آموزش ازطريق اينترنت برآمده اند اما اين کوشش بيشتر درچارچوب قوانين و مقررات داخلي آنها بوده می باشد.

 

موسسات آموزشي فعال در اين امر نيز ازطريق آموزش الكترونيك، آموزشهاي خود را گسترش داده اند ازجمله مي توان به سازمان مديريت صنعتي تصریح كرد. اين سازمان از مزيتهاي آموزش از راه دور يا همان آموزش الكترونيك كه فارغ از زمان و مكان می باشد، بهره مي گيرد و از اساتيد مجرب و محتواي منابع وسيع در امر آموزش، بهره گیری مي نمايد.


دیدگاهتان را بنویسید